Dom i Ogród

Narzędzia do mierzenia, czyli narzędzia pomiarowe i ich zastosowanie

Nie da się przeprowadzić remontu lub zbudować domu bez użycia niektórych narzędzi. Wśród nich można wymienić takie, które służą do mierzenia. Bez nich przeprowadzenie drobnych prac budowlanych czy nawet urządzenie mieszkania byłoby zwyczajnie niemożliwe. Jakie narzędzia pomiarowe przydadzą się każdemu majsterkowiczowi?

Narzędzia pomiarowe – komu są potrzebne?

Narzędzia pomiarowe są niezbędne właściwie każdemu człowiekowi. Zazwyczaj korzystamy z nich jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, by dokładnie wszystko wymierzyć. Takie narzędzia przydają się także podczas urządzania mieszkania. Nikt nie kupowałby mebli w ciemno, bez wcześniejszego wymierzenia czy faktycznie zmieszczą się one w danym miejscu.

Narzędzi pomiarowych jest wiele, jednak kilka z nich można uznać za podstawowe i niezbędne każdemu majsterkowiczowi. Wśród nich wymienia się miary, kątowniki i suwmiarki, które można zobaczyć na: www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-pomiarowe. Jak je wybrać i jakie jest ich zastosowanie?

Miara i inne narzędzia

Jakie miary wybrać?

Miary, jak każde narzędzia budowlane, mogą występować w różnych rodzajach. To, na które się zdecydujemy, zależy tak naprawdę od naszych osobistych preferencji. Wśród takich miar można wymienić zwijane pro chrom, friendly grip, dual scale, supreme, metal profi. Dawniej bardzo popularne były drewniane miary składane, do dziś są one dostępne w wielu sklepach. Oprócz nich, do miar można zaliczyć także taśmy miernicze stalowe, geodezyjne taśmy miernicze czy taśmy z włókna szklanego. Wybierając miarę do użytku domowego czy na budowę, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na długość tego narzędzia. Taśmy mogą mieć od 1 metra do nawet kilkudziesięciu.

Kątowniki – do czego się przydają?

Kątowniki to narzędzia pomiarowe, które pomagają w wyznaczeniu kąta prostego. Są używane nie tylko w budownictwie, ale także w stolarstwie, ślusarstwie i ciesielce. Kątowniki mają różne podziały. Wymienić można kątowniki stolarskie, ślusarskie, regulowane i płaskie. Inny podział wyróżnia kątowniki równoramienne i nierównoramienne. Mogą one być wykonane z różnych materiałów: z aluminium, ze stali czy z drewna. Nowością są kątowniki elektroniczne, które pozwalają na precyzyjną regulację wielkości kąta.

Suwmiarki – co to takiego?

Suwmiarki to narzędzia pomiarowe, które wykorzystywane są do bardziej precyzyjnych prac budowlanych lub w mechanice. Służą one do pomiaru szerokości, grubości, głębokości i rozstawu konkretnych elementów. Suwmiarki można podzielić na analogowe (z noniuszem na suwaku), czujnikowe i cyfrowe z załączonym wyświetlaczem LCD. Zakres pomiaru tym narzędziem wynosi od 0 do aż 3000 mm, w zależności od wybranego modelu. Suwmiarki od lat słyną z bardzo precyzyjnych pomiarów, dlatego warto, by znalazły się w wyposażeniu każdego majsterkowicza.

26 sierpnia 2017

2 komentarze do “Narzędzia do mierzenia, czyli narzędzia pomiarowe i ich zastosowanie”

  1. Narzędzia pomiarowe są bardziej potrzebne, niż można byłoby przypuszczać, bez nich budowa czy remont byłyby o wiele trudniejsze

  2. Zdecydowanie w przypadku miarek dobrze je mieć, nawet kilka i różnych, bo wszystko będzie zależało od tego, w jakich warunkach będzie trzeba ich użyć, a te bywają różne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.