Dom i Ogród

Co to jest geotechnika? Czym zajmuje się geotechnika?

Przed przystąpieniem do budowy różnego typu obiektów zaleca się, aby najpierw wykonać badania geoteczniczne. Na czym one polegają? I jakie jeszcze inne usługi oferuje geotechnika?

Co to jest geotechnika?

Geotechnika jest nauką o gruntach, której celem jest sprawdzanie, badanie oraz analizowanie stanu gruntów. Po co się je wykonuje? Aby określić trwałość i wytrzymałość podłoża, właściwości, które mogą w późniejszym etapie wpływać na budowę nowych obiektów, czy też ich eksploatację na przestrzeni lat. Bez tego istnieje ryzyko, iż grunt nie wytrzyma obciążenia fundamentów lub powstałych w późniejszym etapie konstrukcji, przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że dopiero po kilku latach może okazać się, iż podłoże było niestabilne.

Kiedy zleca się wykonanie badań geotechnicznych i jak jest przeprowadzane? Przede wszystkim muszą zostać wykonane przez osobę posiadającą tytuł inżyniera geotechnika. A robi się je zarówno na zlecenie osób prywatnych, jak i firm odpowiedzialnych za budowę nowej nieruchomości. Pomiaru dokonuje się poprzez wywierceniu kilku otworów w podłożu i pobraniu gruntu, który następnie analizowany jest pod kątem ułożenia warstw, zagęszczenia i poziomu wód gruntowych.

Koparka na budowie

Kiedy wykonać badanie geotechniczne?

Tak naprawdę badania geotechniczne powinny zostać wykonane przed rozpoczęciem każdego typu budowy – to zapobiega późniejszym problemom, pozwala też stworzyć wytyczne dla architekta i wykonawców.

Ponadto w niektórych sytuacjach konieczność wykonania opinii geotechnicznej jest uregulowana przepisami. Dzieje się tak w przypadku zarówno dużych obiektów, jak i domów jednorodzinnych. Jest to bardzo ważne, gdy budowa dotyczy terenu o „trudnym” gruncie, zagrożonym m.in. wysokim stanem wód gruntowych. Takie badanie jest też zalecane, gdy projekt budynku zawiera wykonanie piwnicy.

Należy też wiedzieć o tym, że plan zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze może uwzględniać zakres badań gruntu – wtedy trzeba bezwzględnie się do tego dostosować.

A jakie są korzyści z uzyskania opinii od geotechnika? Przede wszystkim można podjąć decyzję o zagęszczaniu podłoża lub o stworzeniu optymalnych izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Ponadto umożliwia to dobranie materiałów i technik wykorzystywanych w trakcie budowy obiektów.

Co istotne, badanie można wykonać na każdym etapie budowy, powinno się je jednak rozpocząć jeszcze przed zaplanowaniem pierwszych prac, co pozwala na zmniejszenie kosztów spowodowanych zmianami w planach na skutek problemów z gruntem.

Rodzaje usług geotechnicznych

Usługi geotechniczne wykonywane są przez doświadczone firmy, takie jak keller.com.pl, które zatrudniają szereg specjalistów sprawdzających stan gruntów. A co znajduje się w ich podstawowej ofercie? Przede wszystkim badanie polegające na wykonaniu pionowych zagłębień w gruncie, na podstawie który przeprowadzana jest późniejsza analiza. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie badań laboratoryjnych lub testów określających zagęszczenie terenu.

W przypadku dużych inwestycji firmy geotechniczne zatrudniane są także do nadzorowania prac na budowie, szczególnie w zakresie wykopów fundamentowych.


Jak widać, badania gruntu są bardzo ważnym elementem budowy każdego obiektu. Dlatego nie można ich bagatelizować i warto korzystać z usług doświadczonych specjalistów.

17 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.