Dom i Ogród

Palisady łupane coraz bardziej popularne, dlaczego?

Coraz częściej, zarówno w ogrodach przynależących do domów rodzinnych, jak i na terenie otaczającym hotele, restauracje czy inne obiekty usługowe można zauważyć elementy dekoracyjne wykonane z palisad łupanych. Co sprawiło, że ten rodzaj kamienia cieszy się tak dużą popularnością?

Co to są palisady łupane?

Palisady łupane są to kamienne elementy, które stosuje się do oddzielenia różnych miejsc w ogrodzie, budowy stopni i schodów, a także do obramowania ścieżek. Ten rodzaj palisad charakteryzuje się tym, że posiada łupaną powierzchnię, która przypomina piaskowiec. Dzięki temu niewielkim kosztem można stworzyć naturalną, lecz jednocześnie elegancką i funkcjonalną dekorację, która sprawia, że ogród nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Co istotne, palisady nie spełniają wyłącznie funkcji estetycznej. Często służą do wydzielenia stref, oddzielania poziomów, ale także do zabezpieczenia przed osypywaniem się ziemi i kory ze zbocz.

Palisady łupane mogą mieć różne kształty, a ich parametry opisane są na stronie jednego z producentów: kostbet.pl/produkty/palisady-obrzegowania/palisada-lupana. Do najbardziej popularnych należą dekoracje kamienne prostokątne, które jednocześnie cechują się uniwersalnością, choć zainteresowaniem cieszą się również kwadratowe i okrągłe modele.

Wysokość palisady łupanej może sięgać nawet 1 m, co pozwala na tworzenie murków oporowych.

Palisady łupane – wykorzystanie

W jaki sposób najczęściej wykorzystuje się palisady łupane? Choć zostało to już zasygnalizowane, warto podkreślić, że ten rodzaj wykończenia posiada bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie.

Ze względu na ich praktyczny charakter, palisady łupane tworzą ścianki i murki oporowe, które chronią przed osypywaniem się ziemi. Równie często stanowią główny budulec podczas wykonywania stopni tarasowych. Ze względu na surowe, chropawe brzegi gwarantuje ciekawy efekt wizualny.

Palisada łupana

Palisady mogą stanowić obramowanie ścieżek, ale także zostać wykorzystane podczas tworzenia kwietników. Często stosuje się je także zamiast tradycyjnych krawężników, ponieważ lepiej wpisują się w klimat ogrodu.

Co istotne, mogą mieć różne rozmiary oraz kolory, dlatego sprawdzą się w przypadku każdej aranżacji ogrodu.

Kamienie dekoracyjne, a aranżacja ogrodu

Dzięki kamieniom dekoracyjnym można stworzyć estetyczną, lecz jednocześnie funkcjonalną przestrzeń ogrodową. To również dobry sposób na oddzielenie od siebie różnych stref.

Z tego względu najczęściej wybierane są palisady łupane, które oprócz powyższych zalet, gwarantują jedną, dodatkową korzyść – naturalny oraz elegancki wygląd ogrodu. To, o czym należy pamiętać podczas ich wybierania, to dopasowanie rozmiaru i kolorystyki do aranżacji – w tym celu często warto dopytać się specjalistów, pracujących w sklepach z kamieniami dekoracyjnymi o to, co będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ponadto, aby całość gwarantowała spójny i harmonijny efekt, należy również starannie dobrać inny rodzaj kamieni ogrodowych do palisad łupanych. Trzeba wziąć pod uwagę, że ze względu na ich chropowatą powierzchnię, nie będą do nich pasować np. zwykłe, gładkie kostki brukowe czy marmurowe kamienie. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnością tego typu materiałów wykończeniowych, by stworzyć jak najlepszą aranżację.

13 sierpnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.