Kobieta, Mężczyzna, Moda

Jak się ubrać do opery?

Gdy mówi się o operze albo teatrze pierwsze, co przychodzi na myśl to elegancja, ponieważ takie miejsca kojarzą się z wyższą kulturą, do której trzeba mieć odpowiednie podejście i należy się właściwie zaprezentować. Zwykły, codzienny ubiór wydaje się być i słusznie, niewłaściwy na takie okazje. Jak więc się ubrać, by dobrze wyglądać w operze i nie narobić sobie wstydu?

W czym do opery?

Niektórzy uważają, że nie ma zasad dotyczących ubioru dotyczących wyjście do opery czy teatru, ale jak można byłoby pojawić się w takim miejscu mając na sobie dżinsy i koszulkę? Wyjściowy ubiór to podstawa i nie musi być bardzo elegancki, przesada również nie jest tu wskazana. Mimo wszystko wyjście do opery nie zdarza się często, należałoby więc wyglądać odpowiednio, to przecież wyjątkowa okazja. Warto więc sięgnąć po ubrania wyjątkowe, po które sięga się tylko na specjalne okazje. Najlepszym wyjściem byłyby ubrania w stonowanym kolorze, bez krzykliwych barw i wzorów. Ważne aby nie był to ubiór niechlujny i niedbały. Dla wielu ludzi jest ważne zaprezentowania swojego szacunku wobec sztuki. Liczy się przede wszystkim takt i kultura.

Spodnie czy sukienka?

Przeważają suknie, choć niekoniecznie czarne, byle byłyby stonowane i niewyzywające, jednak nie jest to regułą. Suknia z delikatnymi dodatkami powinna być odpowiednia, nie musi być wcale bardzo elegancka, ważne jest też żeby była właściwej długości. Miniówki w tym wypadku zupełnie odpadają. Spodnie również można założyć, ale wówczas trzeba pamiętać, żeby ładnie się komponowały z resztą stroju, mogą to być spodnie materiałowe, czarne albo ciemne.

Dżinsy natomiast nie za bardzo pasują, choć w obecnych czasach w operach można spotkać wiele takich osób, ubranych właśnie tak luźno. Poniekąd świadczy to o kierunku, w którym dąży obecna kultura wychodząca do każdego człowieka, ale z drugiej strony warto jednak w taki dzień ubrać się wyjątkowo, dostosowując się do rangi wydarzenia.

Pozująca kobieta w czarnej eleganckiej sukience

Garnitur czy smoking?

Wydawać by się mogło, że mężczyźni mają znacznie łatwiej, ponieważ wystarczy, że założą garnitur i gotowe, ale nie jest to tak do końca. Trzeba pamiętać, żeby garnitur pasował do spodni i butów, natomiast smoking też jest dobry, jednakże częściej występuje on w operach, teatrach i filharmoniach znajdujących się za granicą. W Polsce nie ma takich wymagań. Nie należy też przesadzać z ekstrawagancją, która ma na celu pokazanie się przed innymi, bo nie o to przecież ma chodzić. Idąc do opery mamy zamiar obcować ze sztuką i to na niej powinno się skupić. Z ekstrawagancji należy więc zrezygnować i dotyczy to w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Co wypada założyć do opery?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają dość dużą swobodę w ubiorze, ważne jest jednak, aby był on schludny i dostosowany do rangi wydarzenia. Nie ma wyznaczonych konkretnych zasad, każdy ubiera się jak chce, ze względu jednak na niecodzienne zdarzenie i fakt, że stykamy się ze sztuką wyższą, należałoby dostosować się do odpowiednich norm, nawet jeżeli nie są one pisane.

8 lutego 2016

2 komentarze do “Jak się ubrać do opery?”

  1. A w ogóle to często chodzicie do opery? Bo ja muszę przyznać, że nie byłem już chyba jakieś piętnaście lat. Wiem, wiem, nie ma się czym chwalić 🙁

  2. Ja jestem jakoś tak nauczona, że idąc do miejsca tego typu, zawsze ubieram się elegancko i „wyjątkowo”, czyli inaczej niż na co dzień. To dla mnie oczywiste. Do opery jednak nie chodzę, dla mnie słuchanie śpiewaków operowych nie jest przyjemnością. Męczę się bardzo i czuję się podenerwowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.