Która z nas nie marzy o pięknej, naturalnej opaleniźnie ? Dla wielu kobiet opalanie to nie tylko sposób na piękny wygląd, ale także przyjemność oraz forma wakacyjnego relaksu. Niestety, to co przyjemne nie zawsze jest zdrowe. Lekarze ciągle przestrzegają nas przed niebezpieczeństwami związanymi z nadmiernym wystawianiem się na działanie promieni słonecznych. Co zrobić aby ich uniknąć?
- Jakie zagrożenia wiążą się z opalaniem?
- Jak opalać się bezpiecznie?
- Jak utrzymać efekt opalenizny na dłużej?
- Na plażę czy do solarium?
Jakie zagrożenia wiążą się z opalaniem?
Podczas opalania najbardziej narażona na niebezpieczeństwa związane z działaniem promieni UV jest skóra. Jeśli jej właściwie nie zabezpieczymy, grożą nam poparzenia, bolesne bąble, łuszczenie się naskórka, a w przyszłości głębsze zmarszczki czy nawet rak skóry. To ostatnie wcale nie jest rzadkością, co roku w Polsce na tę chorobę zapada około 3 tys. osób. Aby do tego nie dopuścić, należy przestrzegać paru prostych zasad.
Jak opalać się bezpiecznie?
Po pierwsze – krem do opalania. To absolutna podstawa, bez której w słoneczne dni nie powinno się opuszczać domu. Należy się nim smarować regularnie, warto też zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem UV specjalnie do twarzy. Po drugie – kapelusz i okulary słoneczne. Bez znaczenia czy idziemy na zakupy, czy wylegujemy się na plaży, te dwa elementy garderoby powinny nam zawsze towarzyszyć. Oczy są bardzo wrażliwe na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które może prowadzić do zapalenia spojówek, a nawet zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Wszyscy na pewno słyszeli też o udarze słonecznym, który jest konsekwencją ekspozycji głowy, bez nakrycia, na słońce.
Jak utrzymać efekt opalenizny na dłużej?
Przede wszystkim do okresu letniego trzeba się dobrze przygotować. Zacznij od peelingu, dzięki któremu opalenizna będzie trwalsza i równomierna. Po opalaniu natomiast pamiętaj o nawilżaniu skóry, która pod wpływem słońca staje się sucha i szybko się łuszczy. W żadnym wypadku nie należy używać kosmetyków na bazie alkoholu, może on podrażnić skórę. Dobrą alternatywą dla wielogodzinnego przebywania na słońcu jest samoopalacz. Aktualnie na rynku znajduje się wiele tego typu specyfików, które nadają skórze piękny odcień, jednocześnie dopasowując się do naturalnego koloru skóry. Można go stosować również w celu przedłużenia efektu naturalnej opalenizny.
Na plażę czy do solarium?
Odradzamy natomiast częste wizyty w solarium, które nie są dobrą alternatywą dla tradycyjnego opalania. Lampy solaryjne emitują ogromną ilość szkodliwego promieniowania, dlatego należy bardzo ostrożnie dawkować sobie czas spędzany pod ich działaniem. Istnieje także wiele przeciwwskazań dla korzystania z solarium, dlatego też warto zasięgnąć porady dermatologa zanim się na to zdecydujemy.
Nie tylko zabiegi kosmetyczne mają wpływ na wygląd naszej skóry i jej kondycję. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, także pamiętaj by zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej. Pamiętaj także o zachowaniu umiaru, delikatna opalenizna zawsze dodaje uroku, za to oparzenia słoneczne nie są ani estetyczne ani przyjemne.
Moja dziewczyna strasznie spaliła się na solarium ;/ Lepiej unikać tego z daleka !
Na pewno potrzebny jest dobry krem z filtrem, to podstawa.