Kobieta, Uroda, Zdrowie

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy to zmora wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najbardziej jednak cierpią przy tym posiadaczki długich włosów, które zamiast piękną ozdobą stają się uciążliwym problemem. Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? Postaramy się wspomóc was kilkoma radami.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przetłuszczające się włosy to nic innego, jak efekt nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe. Powodów przetłuszczania się włosów może być wiele. Należą do nich zaburzenia hormonalne, niezdrowa dieta, uwarunkowania genetyczne, jednak najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy. Zwykle problem ten dotyczy włosów tzw. mieszanych, czyli tłustych u nasady i suchych na końcach. Jak zatem poradzić sobie w tej sytuacji?

Suszenie włosów suszarką

Mycie włosów ze skłonnością do przetłuszczania

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na z pozoru nieistotny szczegół, czyli temperaturę wody. Ważne jest, aby nie była zbyt gorąca. Na początku płukania powinniśmy polewać je ciepłą wodą, jednak na koniec należy przepłukać je chłodnym strumieniem, aby zamknąć łuski włosa i nie narażać ich tym samym na zniszczenie. Następnie trzeba wybrać odpowiedni szampon, taki który nie będzie niepotrzebnie obciążał włosów, ani drażnił skóry głowy. Polecane są zwykle szampony do włosów przetłuszczających się, jednak w przypadku gdy nie chcemy, aby szampon miał zły wpływ na suche końcówki, warto wcześniej rozcieńczyć jego porcję z wodą i w tej postaci nakładać na włosy.

Odżywianie przetłuszczających się włosów

Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o włosy na całej ich długości, jednak boimy się, że odżywki będą je niepotrzebnie obciążać, wtedy warto odwrócić kolejność używania kosmetyków. Zamiast mycia, zacznij od odżywiania, przy czym odżywkę nałóż maksymalnie do wysokości ucha, tak aby włosy przy nasadzie pozostały nie obciążone. Następnie spłucz odżywkę i umyj włosy szamponem, jak zwykle. Jeśli lubicie stosować oleje na włosy, ale powodują one bardzo szybki efekt posklejanych i nieestetycznie wyglądających pasm, wtedy też możecie użyć ich przed myciem, pamiętając aby nie nakładać ich od samego czubka głowy.

Zioła jako lek na tłuste włosy?

Zamiast próbować niezliczonej ilości odżywek i szamponów z drogerii, spróbuj sięgnąć po tradycyjne, ziołowe specyfiki. Można używać ich w formie płukanek stosowanych zaraz po umyciu lub wcierek, które stosuje się nawet na suche włosy i bardzo często przedłużają ich świeżość. Jako wcierki o właściwościach zatrzymujących przetłuszczanie się włosów użyć piany z ubitego białka jaka. Podobnie zadziała również roztwór kropli żołądkowych wtarty w skalp, który aplikuje się na około godzinę przed myciem włosów.

Szkodliwe zabiegi kosmetyczne wzmagające przetłuszczanie się włosów

Do takich zabiegów na pewno trzeba zaliczyć prostowanie włosów prostownicą, suszenie ich bardzo ciepłym powietrzem, kręcenie tradycyjną lokówką, a nawet długie gorące kąpiele. Używanie suszarki do włosów samo w sobie nie jest wcale złe, należy jednak przy tym pamiętać o włączeniu najniższego stopnia podgrzewania powietrza oraz utrzymywaniu odpowiedniej odległości suszarki od skóry głowy. Warto też suszyć włosy w pozycji głową w dół, to nada naszej fryzurze objętości, odbije włosy od skóry głowy, a tym samym przedłuży ich świeżość.

31 lipca 2017

2 komentarze do “Jak dbać o przetłuszczające się włosy?”

  1. Czytałam już kiedyś o tych ziołowych wcierkach, podobno działają cuda ! Muszę w końcu wypróbować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.