Toksyczne związki zdarzają się częściej, niż powszechnie się uważa. Różne mogą być motywy trwania w takich relacjach. Objawów, które wskazują na to, że właśnie tkwimy w takich chorych związkach, może być wiele. Jak to rozpoznać? Czy toksyczne relacje da się naprawić?
Toksyczny związek, czyli jaki?
Toksyczny związek to relacja, która pozornie może nie różnić się od zdrowych relacji. Wiele osób decyduje się pozostać przy partnerze, chociaż więcej takie pary dzieli niż łączy. W toksycznych związkach często jedna ze stron przymyka oko na to, co robi partner. Nie dostrzega realnych problemów, godzi się na wszystko, ulega się szantażom, znosi się upokorzenia. Może to być spowodowane uzależnieniem od partnera, przyzwyczajeniem, wychowywaniem razem dzieci, zaciągniętym wspólnie kredytem.
Toksyczne relacje mogą odbijać się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale i fizycznym. Osoby, które żyją w ciągłym stresie, częściej mają problemy z układem krążenia. Dla wielu z nich jedynym ratunkiem jest zakończenie takiej relacji. Jak uwolnić się od toksycznego związku dowiesz się z artykułu w serwisie epolka.pl, w niektórych przypadkach konieczne może być zasięgniecie porady specjalisty.
Objawy toksycznego związku
Wiele może być sygnałów toksycznych relacji. Wśród nich wymienia się obwinianie. Jedna ze stron jest wiecznie niezadowolona, obwinia partnera za swoje niepowodzenia, wywołuje w nim poczucie winy. Objawem może być też poczucie osamotnienia. Bycie w związku wcale tego nie wyklucza. Brak wsparcia, ciągłe pretensje mogą potęgować odczuwaną samotność.
Brak więzi emocjonalnej również może oznaczać problemy w związku. Wycofanie, brak rozmów, brak zainteresowania drugą osobą to także sygnał, że możemy tkwić w toksycznym związku. Kolejnym objawem jest niskie poczucie własnej wartości. Osoba, która tkwi w toksycznej relacji, łatwo wpada w kompleksy, czuje się niedowartościowana, brak jej wsparcia, motywacji, popada w apatię i nerwowość.
W toksycznych związkach powszechne mogą być szantaże emocjonalne, kłamstwa, wrogie nastawienie, a nawet agresja. Przemoc słowna i fizyczna to już ostateczne sygnały, że taką relację najlepiej przerwać.
Toksyczne relacje – czy można je naprawić?
Osoby, które tkwią w toksycznych relacjach, często starają się je naprawić ze strachu przed zmianami w życiu, porzuceniem itp. Nie zawsze jednak odniesie to oczekiwany skutek. Chcąc naprawić taki związek, konieczne jest zaangażowanie dwóch stron, a najczęściej do tego nie dochodzi. Trudno zmienić toksyczną osobę, nawet jeśli nastąpi poprawa, nigdy nie wiadomo, jak długo będzie ona trwała. Warto skorzystać z pomocy terapeuty, jednak i to nie gwarantuje sukcesu. Czasami jedyną opcją jest zakończenie takiego związku i rozpoczęcie życia od nowa. Niewiele osób od razu się na to decyduje. Takie „chore” relacje są trudne do wyleczenia. Już samo zdanie sobie sprawy z problemu jest dla niektórych kłopotliwe. Bywa, że rozstanie z partnerem wymaga spotkań z psychologiem, by móc na nowo poukładać sobie rzeczywistość.
Dodaj komentarz