Biznes

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami jest podstawowym warunkiem udzielenia kredytu. Jeżeli planujesz pożyczkę lub aktualnie starasz się do dodatkowe źródło finansowania w banku, musisz wiedzieć, co wpływa na Twoją zdolność kredytową i co możesz zrobić, aby ją poprawić.

co wplywa na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Wiarygodność finansowa w oczach banku to główny czynnik, który umożliwia uzyskanie dodatkowych pieniędzy w ramach kredytu lub pożyczki. Podstawowym elementem, który daje kredytodawcy gwarancję spłaty zadłużenia jest zdolność kredytowa, na którą składa się wiele czynników.

Rozpatrując Twój wniosek o kredyt lub pożyczkę, bank zawsze weźmie pod uwagę wysokość uzyskiwanych przez Ciebie średnich, comiesięcznych dochodów brutto. W czasie analizy uwzględni też wartość Twoich dotychczasowych zadłużeń. Dla instytucji finansowej miarodajna jest różnica pomiędzy tym ile zarabiasz, a tym ile masz zobowiązań do spłacenia.

Ogromne znaczenie ma również źródło Twoich dochodów, podstawa zatrudnienia. Najbardziej pożądanym rodzajem świadczenia pracy jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Banki często preferują osoby zatrudnione w sferze budżetowej, która daje stabilny i regularny dochód.

Ważny jest też Twój status cywilny, ilość dzieci na utrzymaniu oraz liczba osób, z którymi zamieszkujesz. Istotne są również stałe obciążenia wydatkami, rachunki, raty dotychczasowych kredytów i pożyczek. W oczach instytucji finansowej nie bez znaczenia jest wiek kredytobiorcy, górna granica to najczęściej 70 lat.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa warunkowana jest jeszcze wieloma innymi czynnikami, banki stosują własne indywidualne mechanizmy oceny potencjalnego kredytobiorcy. Czasem dobra praca i w miarę przyzwoite zarobki nie wystarczają, aby uzyskać dodatkowe środki. Wiedz jednak, że zdolność kredytowa może być przez Ciebie poprawiona — zobacz jak na pogotowie-kredytowe.pl, znajdziesz tam szereg praktycznych porad, które pomogą Ci zwiększyć szanse na kredyt.

Jeżeli sprawdziłeś swoje finansowe możliwości i wiesz, że bank prawdopodobnie odrzuci Twój wniosek o kredyt, uważnie przeanalizuj swoją sytuację materialną. Policz dochody, uwzględniając jedynie legalne źródła uzyskiwania pieniędzy, takie które możesz udokumentować. Zadbaj o stałą podstawę zatrudnienia, rozważ rozmowę o podwyżkę lub postaraj się o dodatkową pracę.

Przypomnij sobie wszystkie aktualne długi, sprawdź swoją historię kredytową w BIK i spłać zalegające zobowiązania. Jeśli nie jesteś w stanie uregulować wszystkich długów, pomyśl o ich konsolidacji. Mniejsze obciążenia wpłyną na poprawę Twojej zdolności kredytowej.

Jeżeli kwota finansowania, którą zaproponuje Ci bank okaże się zbyt niska, negocjuj wydłużenie okresu spłaty. Dłuższy okres kredytowania prawdopodobnie wpłynie pozytywnie na decyzję banku. Rozważ skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych, np. przeniesienie rachunku osobistego, w ten sposób obniżysz koszty finansowania.

16 czerwca 2020

1 komentarz do “Co wpływa na zdolność kredytową?”

  1. Zarobki, zarobki, zarobki. Chcecie wziąć kredyt? Idźcie po podwyżkę! Dzięki temu na pewno wzrośnie Wasza zdolność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.