Zdrowie

Jak obierać mango, skąd pochodzi owoc mango?

Soczysty, pyszny o charakterystycznym smaku. Tak pokrótce można określić ten owoc, który działa na zmysły i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie oraz urodę. Niestety ze względu na dużą pestkę oraz grubą skórę jego obieranie sprawia nieco trudności. Jednak z pomocą pewnych trików można sobie z tym łatwo poradzić. W poniższym artykule prezentujemy kilka sposobów na obieranie mango oraz przybliżamy jego szersze właściwości.

Jak obierać mango?

Mango jest gotowe do spożycia w różnych stadiach dojrzałości, nawet wtedy, gdy miąższ jeszcze jest zielony. To idealna opcja do sałatek czy jako zwykła przekąska. Zielone mango najlepiej obierać nożem, ponieważ w tym stadium, skóra nadal mocno przywiera do miąższu. W przypadku chęci spożycia w pełni dojrzałego owocu mango najwięcej trudności przysparza jego porcjowanie ze względu na dość dużą i charakterystyczną pestkę.

Mango można obrać na trzy sposoby, mianowicie:

  • Obieramy skórkę jeden plasterek po drugim, a następnie odkrawamy z niego małe kawałki. Ta metoda jest jednak trochę brudząca, ponieważ obrany miąższ ślizga się w dłoniach i kapie z niego sok. Dlatego warto mieć pod ręką miseczkę albo spodeczek.
  • Nieobrany owoc kroimy wzdłuż, a następnie obieramy ze skóry pojedyncze kawałki. Tę metodę stosujemy, gdy mango nie jest jeszcze dostatecznie dojrzałe. Po obraniu podłużne kawałki można pokroić w kostkę i dodać do sałatki.
  • Najpopularniejszym sposobem jest obieranie mango w tzw. szachownicę, czyli poprzez wywinięcie połówki na drugą stronę tak, aby powstał jeżyk. Za pomocą małego nożyka nacinamy miąższ w paski, a potem jeszcze raz, ale w poprzek. Nacinać należy z wyczuciem, żeby nie przeciąż skórki. Ponacinane mango wywijamy na drugą stronę, a kawałki owocu zdejmujemy nożem lub łyżką.

Owoce mango z nożem

 

Skąd pochodzi mango?

Krajem pochodzenia tego owocu są Indie, gdzie nazywany jest owocem bogów. Panuje tam przekonanie, że jego właściwości mogą uleczyć nawet najbardziej chorych, cierpiących i wyczerpanych pacjentów. Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem, skoro mango to owoc rekonwalescenta, o właściwościach odżywczych, orzeźwiających i regenerującym siły. Zawiera mnóstwo polifenoli, które neutralizują wolne rodniki oraz wykazuje właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Działa również przeciwzapalnie, a nawet zmniejsza ryzyko występowania nowotworów. Jest źródłem witaminy A, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy i skutecznie zwalcza infekcje. Mango to również przyjaciel dla naszego układu trawiennego, gdyż zawiera grupę enzymów, które rozkładają złożone węglowodany na glukozę i maltozę, które organizm lepiej wchłania. Rozwiązuje także takie problemy jak biegunka czy zaparcia ze względu na zawartość wody i błonnika pokarmowego.

Mango poprawia również kondycję skóry i włosów, pomagając utrzymać je nawilżone i zdrowe. Wysoka zawartość witaminy C wspomaga produkcję kolagenu, który nadaje skórze elastyczności i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

10 września 2020

2 komentarze do “Jak obierać mango, skąd pochodzi owoc mango?”

  1. Mango jest bardzo dobre, ale problemem dla mnie jest właśnie jego obieranie. To dość uciążliwe, żeby tę pestkę wydobyć. Ale warto! Mango to pychota! Polecam też puszkowaną pulpę mango z Lidla.

  2. ja kroję w szachownicę i obieram o szklankę z cienkimi ściankami, owocki wpadają do środka a skórka zostaje na zewnętrz szklanki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.