Upadłość konsumencka to krok, na który decyduje się obecnie coraz więcej osób. Jeśli masz długi, z którymi nie możesz sobie poradzić, jest to rozwiązanie, które może Ci pomóc. Sam proces nie jest jednak prosty i nie oznacza automatycznego umorzenia długu, wiąże się też z pewnymi wyrzeczeniami. Czy wniosek o upadłość konsumencką można cofnąć?
- Co to znaczy „upadłość konsumencka”?
- Jak przebiega proces o upadłość konsumencką?
- Czy wniosek o upadłość konsumencką można cofnąć?
Co to znaczy „upadłość konsumencka”?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to status, który jest efektem złożenia wniosku i odbycia całego, wieloetapowego procesu. Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Oznacza to, że osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem spółki, która przynosi dochody – upadłość konsumencka to status, który przypisany jest cywilnej osobie, mającej długi. O upadłość występują często osoby, które nie radzą sobie ze zobowiązaniami, jakie muszą spłacić. Sama upadłość konsumencka rzadko kiedy jednak skutkuje całkowitą redukcją długów – najczęściej raty rozkładane są w inny sposób, często też „pod młotek” idzie majątek wnioskodawcy. Dokładniej upadłość konsumencką wyjaśnia https://upadlosckonsumencka.expert. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku warto zapoznać się z wszystkim informacjami – może to pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu procesu upadłości konsumenckiej.
Jak przebiega proces o upadłość konsumencką?
Proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest dość skomplikowany i składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności należy złożyć do sądu wniosek o upadłość. Na prośbę klienta rozpoczyna się proces, który najpierw ma na celu zbadanie sytuacji dłużnika, a następnie powstaje plan spłaty. W pierwszej kolejności sprawdza się, czy możliwe jest rozłożenie płatności na inne (mniejsze, bardziej długoterminowe) raty. Rozpatruje się też, czy dłużnik nie jest właścicielem jakiejś nieruchomości lub ruchomości – jeśli tak, jest ona licytowana, a ze środków pozyskanych ze sprzedaży pokrywany jest dług lub jego część. Należy przy tym pamiętać, że sąd sprawdza, czy w określonym czasie przed złożeniem wniosku majątek nie został na kogoś przepisany (jeśli tak, proces się nie odbędzie). Dopiero w ostateczności, dług podlega częściowej lub całej redukcji.
Warto wiedzieć, że upadłość konsumencka skutkuje wpisaniem do rejestru dłużników. O usunięcie tych danych można się starać po jakimś czasie.
Czy wniosek o upadłość konsumencką można cofnąć?
Każdy wniosek, również wniosek o upadłość konsumencką, można cofnąć. Wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, z czym wiąże się ten proces, i zdarza się, że dłużnik chce odwołać wniosek. Jest to oczywiście możliwe, ale tylko do pewnego etapu. Jeśli sprawa nie została jeszcze rozpatrzona przez sąd, z wniosku można się wycofać (jeśli nie ma wnioskującego, sprawa nie może się odbyć). Im wcześniej jednak dłużnik zdecyduje się na wycofanie ze sprawy, tym lepiej, gdyż w zaawansowanym stadium, proces porusza wiele różnych dziedzin życia, co znacząco może utrudnić anulowanie wniosku. Mając wątpliwości odnośnie terminu i możliwości cofnięcia wniosku o upadłość konsumencką, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.
A po co cofać, jak już raz się zaczęło? No chyba wtedy, gdy wygramy w totka i możemy spłacić długi. Upadłość jest lepsza niż komornik! Jak jest opcja, to korzystać!