Słychać zza drzwi świdrujący dźwięk, a potem krzyk albo płacz i momentalnie oblewa nas zimny pot. Dentysta to najprawdopodobniej najbardziej niewdzięczny zawód lekarski – chce pomóc, a w zamian wszyscy się go boją. Najczęściej prawdziwy horror przeżywają dzieci, ale i wśród dorosłych znajdą się i tacy, którym na słowo „dentysta” cierpnie skóra. Jak wyzbyć się strachu przed wizytą u dentysty?
Dlaczego należy dbać o zęby?
To chyba najważniejsza zasada, którą powinno się bezwzględnie stosować. Mycie zębów po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką i pastą może utrzymać stan naszego uzębienia w dobrej jakości na długi czas, a tym samym zdecydowanie zmniejszyć potrzebę chodzenia do dentysty. Oczywiście zalecane jest, aby chodzić od czasu do czasu na kontrolny przegląd, ale kto by się bał, jeżeli wiemy, że dbamy o zęby i nic złego się nie dzieje? W dodatku pochwała z ust dentysty jest naprawdę miła, a regularne wizyty pomogą w przezwyciężeniu strachu i zmierzeniem się z nim na jego własnym terenie. Im częściej będziemy chodzić na kontrolne przeglądy, tym mniej będziemy się bać, oswoimy się z „wrogiem”.
Kiedy pójść do dentysty?
Jeżeli jednak już boli… to trzeba iść do dentysty i to jak najszybciej. Unikanie wizyt jest bardzo nierozsądne i może prowadzić do poważnych dolegliwości. Prędzej czy później taką wizytę trzeba odbyć, a wtedy może być już za późno, a bolący ząb będzie nadawał się tylko do wyrwania. Im wcześniej tym lepiej, zarówno dla nas, jak i dla naszych zębów. Im bardziej odwlekamy, tym bardziej będzie się wzmagał nasz strach, więc im szybciej pójdziemy, tym krócej będziemy się bać, a chyba przecież o to chodzi. Lepiej nie bagatelizować bólu, jaki nam towarzyszy, a żeby mieć zdrowe zęby i nie trzeba było ich wyrywać, lepiej iść.
Można poprosić o znieczulenie, które z pewnością znacznie ułatwi pobyt na fotelu stomatologicznym. Należy myśleć pozytywnie, a przede wszystkim mieć na uwadze swoje zdrowie. Nikt nie lubi bolących zębów, są uciążliwe i utrudniają życie, trzeba o nie dbać, a strach przed dentystą może jedynie im zaszkodzić.
Jak przeżyć wizytę o dentysty?
Jak już zostało wspomniane, można poprosić o znieczulenie, aby zniwelować ból, jednak siedzenie na fotelu z otwartymi ustami, w których grzebie lekarz, nadal pozostaje nieprzyjemnym doświadczeniem szczególnie, gdy słyszy się dźwięk borowania i czuje się jego działanie w swoich ustach. Jeżeli więc strach nie ustępuje, można czymś zająć swój wzrok. Dobrze jest znaleźć jakiś jeden punkt w przestrzeni, na który można patrzeć.
Warto też zająć jakoś swoje ręce, można trzymać się oparć „ugniatając” je, albo też wziąć w dłoń chusteczkę lub inny przedmiot, na którym się skupimy w czasie zabiegu. Jeżeli trwające leczenie jest bardzo nieprzyjemne, można poprosić lekarza o przerwę, albo zwrócić uwagę, żeby bardziej uważał. Nie trzeba nawet mówić, wystarczy dać znać w inny, dźwiękowy sposób. Lekarz nie jest sadystą, jego celem jest nam pomóc i zminimalizować nasze poczucie dyskomfortu.
Należy pamiętać, że dentysta to przede wszystkim lekarz, dobrze jest więc znaleźć jednego dobrego i zaufanego stomatologa, do którego nie będziemy się bali iść.
Ja boję się dentysty do dziś 😛 Ale to nie znaczy, że go omijam szerokim łukiem! Nic z tych rzeczy – o zęby trzeba dbac i regularne przeglądy są ważne.