Ciekawostki, Społeczeństwo, Zdrowie

Czy e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia? Fakty na temat e-papierosów

Czy zwykłe papierosy mają szansę odejść do lamusa zastąpione przez e-papierosy? Nie tak prędko. E-papieros jako rodzaj inhalatora z nikotyną pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego papierosa. Jednak wciąż brakuje rzetelnych badań potwierdzających korzyści wynikające z ich używania. Naukowcy stale odkrywają ich zgubny wpływ na zdrowie.

E-papierosy nie są mniejszym złem

Lekarze słusznie twierdzą, że żaden papieros nie jest zdrowy. Ich opinie na temat papierosów elektronicznych są jednak podzielone. W tradycyjnych papierosach jest ponad 400 związków chemicznych- większość z nich toksycznych czy rakotwórczych. E- papierosy nie emitują dymu tylko aerozol, dlatego można je palić np. w miejscach publicznych. Badania nad aerozolem wydobywającym się z e-papierosów są wciąż prowadzone i nie ma jednoznacznych opinii na ich temat. Elektroniczne papierosy są alternatywą dla tradycyjnych, zwłaszcza dobrą dla osób, które chcą zerwać z paleniem. Nie jest to jednak do końca zdrowa alternatywa.

podobne:  Jak rzucić palenie?

Dziewczyna w bluzie z kapturem pali papierosa

E-papierosy zawierają więcej substancji rakotwórczych niż tradycyjne papierosy

Japońscy badacze odkryli niedawno, że e-papierosy zawierają 10 razy więcej substancji rakotwórczych niż zwykłe papierosy. E-papierosy wydzielają formaldehyd i acetaldehyd. Stężenie formaldehydu jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli grzałka w e-papierosach jest mocno nagrzana. Mają one także bardzo zły wpływ na rozwój mózgu, dlatego kobiety w ciąży nie powinny ich palić.

E-liquidy szkodzą zdrowiu

To prawda. Jak każdy papieros, e-papieros zawiera nikotynę, a jak wiadomo powoduje ona problemy związane z ciśnieniem i arytmią serca, a także inne problemy zdrowotne. Ważną kwestią jeśli chodzi o e-papierosy są również stosowane w nich e-liquidy (płyny, wkłady do e-papierosów) i głównie od zawartych w nich substancji zależy czy e-papieros będzie miał wpływ na nasze zdrowie. Dodatek w e-liquidach koenzymu Q10 i witaminy C jest tylko chwytem marketingowym. Dawki nikotyny w płynach do e-papierosów są w różnym stężeniu,więc jeśli ktoś musi już je palić, powinien zwracać uwagę na jej procentową zawartość.

podobne:  Jak rzucić palenie?

Napis na paczce mówiący o szkodliwości palenia

Uzależnienie zamiast uzdrowienia

E-papierosy nie są środkami leczniczymi sprzedawanymi w aptece. Należy także mieć świadomość, że uzależnia tak samo jak jak tradycyjny papieros zawierający nikotynę. Nawyk, by ciągle mieć coś w dłoniach, wdychać i by wydobywały się z trzymanego urządzenia obłoczki dymu jest kwestią psychologiczną. Rzucenie palenia e-papierosa może być dlatego tak samo trudnym rozwiązaniem jak zrezygnowanie z palenia papierosów elektronicznych. W żadnym wypadku e-papierosów nie należy traktować jako substytutów tradycyjnych papierosów.

Szokujące są także fakty przemawiające za tym, że zawarty w e-liquidzie glikol propylenowy, który podgrzewany wytwarza parę podrażniającą drogi oddechowe. Producenci papierosów elektronicznych walczą o uzyskanie na nie koncesji, ale na razie nic nie wskazuje na to, by miały one być uznane za lekarstwo.

podobne:  Jak rzucić palenie?
22 lutego 2016

2 komentarze To “Czy e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia? Fakty na temat e-papierosów”

  1. ostrzyżony na Pazdana pisze:

    Czytałem o tych wynikach badań, że e-papierosy mają więcej substancji rakotwórczych, ale one są mocno wątpliwe. Jeśli dobrze pamiętam, to chyba trzy ze stu przebadanych e-papierosów miały wyższe stężenie rakotwórczych substancji. W każdym razie nie jest to regułą.

  2. nikotynistka pisze:

    Trudno powiedzieć – ja jak rzucałam palenie to nie paliłam e-papierosów, bo właśnie bałam się tych substancji rakotwórczych. Było ciężko, ale moim zdaniem jak już się odzwyczajać to bez półśrodków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *