Co robić w Katowicach? Jak spędzać czas w stolicy Śląska
Kultura, Rozrywka, Turystyka

Co robić w Katowicach? Jak spędzać czas w stolicy Śląska

Spędzasz weekend w Katowicach i nie wiesz, co ze sobą zrobić? Rozkładasz bezradnie ręce, bo miasto wydaje ci się nieciekawe? Szare budynki, zatłoczone ulice i mały rynek, przez środek którego – co zaskakuje wielu przyjezdnych – biegną sobie, jakby nigdy nic, szyny tramwajowe. Co tu może być ciekawego do roboty? Spokojnie, trochę się znajdzie. W Katowicach są miejsca, które warto odwiedzić. Jakie? Służę pomocą.

1. Co zwiedzić w stolicy Śląska?

Jeden z najbardziej znanych budynków miasta to Archikatedra Chrystusa Króla. Monumentalna budowla już z daleka przyciąga wzrok, a w środku możemy podziwiać wspaniałe witraże projektu Stanisława Pękalskiego. Z archikatedrą wiąże się też wiele ważnych wydarzeń – w 1983 roku gościł tu nawet Jan Paweł II.

Dla pasjonatów budowli sakralnych gratką będzie też niewątpliwie Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz klasztor franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Jeśli chcesz łyknąć więcej historii regionu, poszukaj obiektów Szlaku Zabytków Techniki, takich jak Galeria Szyb Wilson, czy osiedla Nikiszowiec i Giszowiec.

A jeśli przypadkiem znajdziesz się w Parku Kościuszki, dobrze byłoby zobaczyć wieżę spadochronową. Jest to swojego rodzaju pomnik wzniesiony dla upamiętnienia obrony wieży spadochronowej przez katowiczan (w tym harcerzy) przed Niemcami. Wielu specjalistów uważa wprawdzie, że całe to zajście nie jest historycznym faktem, lecz raczej czymś w rodzaju patriotycznego mitu, ale mimo to co roku odbywa się inscenizacja tamtych zdarzeń. Bo nawet, jeśli nie rozegrały się one tak, jak sądzono, to stanowią pewien symbol śląskiego patriotyzmu.

wieża szybowa w Katowicach

2. Gdzie na spacer w Katowicach?

Wędrowanie wśród ruchliwych ulic i zatłoczonych chodników nie należy do przyjemności, ale na szczęście w Katowicach jest też – wspomniany tu już przy okazji wieży spadochronowej – Park Kościuszki. To największy park w mieście i jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez katowiczan, chcących odpocząć od atmosfery wielkiego miasta. Spacerując pośród brzóz, sosen, rododendronów i azalii, a także kilku rodzajów bardziej egzotycznych roślin, możemy odnaleźć wewnętrzny spokój. A miłośnicy zabytków powinni rzucić okiem na usytuowany w tym otoczeniu szesnastowieczny drewniany kościółek świętego Michała Archanioła o prawdziwie staroświeckim uroku.

Wielbicielom spacerów w ciszy i zieleni trzeba też polecić Kalwarię Panewnicką – uroczy park przykościelny obejmujący osiem hektarów. Oprócz upajającej przyrody znajdziemy tu też liczne kapliczki czy pięknie wyrzeźbione stacje drogi krzyżowej.

3. Gdzie na zakupy w Katowicach?

Zawsze też możesz się wybrać na zakupy, bo znajdują się tu centra handlowe, w których wybór wszelkiego rodzaju towarów jest naprawdę szeroki. Galeria Katowicka czy Silesia City Center są wręcz jak handlowe miasteczka, a w natłoku sklepów i stoisk można się niemal zgubić.

katowicki spodek nocą

4. A gdzie na koncert lub mecz?

Wizytówką miasta jest Spodek. Hala widowiskowa o kształcie klasycznego latającego talerza jest miejscem, w którym regularnie odbywają się najważniejsze koncerty i imprezy sportowe. W swojej długoletniej historii Spodek gościł gwiazdy światowego formatu, takie jak chociażby Mettalica, Deep Purple, Jean Michel Jarre, Mike Oldfield czy Depeche Mode, a jeśli chodzi o wydarzenia sportowe, to tylko w ostatnich latach hala była areną zmagań z okazji mistrzostw świata w siatkówce i mistrzostw Europy w piłce ręcznej.

Katowice nie są może popularną miejscowością turystyczną, ale to nie znaczy, że musisz się tu nudzić. Z pewnością nie będzie problemem znalezienie tu sobie ciekawego zajęcia.

10 maja 2016

3 komentarze do “Co robić w Katowicach? Jak spędzać czas w stolicy Śląska”

  1. Jak ktoś chce pospacerować wśród drzew, to oprócz wspomnianych parków w Katowicach są też lasy. Zdziwieni? A jednak, południowe dzielnice mają całkiem spore zalesione kawałki.

  2. A gdzie Trzy Stawy? To przecież jedno z najpiękniejszych miejsc w Katowicach! Polecam każdemu spacer w tamtych okolicach! Na pewno będziecie zachwyceni!

  3. Ja pamiętam, ale nie lubię tego miejsca. Jest zaniedbane, nie ma miłego miejsca, żeby sobie usiąść i zjeść coś dobrego, tylko same śmierdzące dymem z grilla budki i altanki. Jedynie lubię kolejkę linową i wesołe miasteczko, ale to raczej na większy wypad. Na spacery jednak bardziej polecam las murckowski lub Park Kościuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.