Biznes

BIK – czym jest, jak sprawdzić, czy można wyczyścić BIK?

Tajemniczo brzmiący BIK wiele osób kojarzy z rejestrem dłużników, bazą danych, do której trafiają osoby mające problem ze spłatą zobowiązań. Jeżeli jeszcze nie wiesz czym dokładnie jest BIK i dlaczego warto sprawdzać zawarte w nim informacje koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

jak sprawdzić bik

BIK – czym jest?

Pod skrótem BIK kryje się Biuro Informacji Kredytowej. To przedsiębiorstwo, którego celem jest gromadzenie i udzielanie informacji w zakresie historii kredytowej wszystkich klientów banków, SKOK-ów oraz prywatnych firm pożyczkowych. BIK funkcjonuje na podstawie i w granicach wyznaczonych przez ustawę prawo bankowe. Wszystkie dane w rejestrze są objęte ochroną, krąg podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji jest ściśle określony. Źródła dotyczące Twojej historii kredytowej nie są zarezerwowane wyłącznie dla banków. Upoważnione do pobierania danych z BIK są też SKOK-i, niektóre prywatne firmy pożyczkowe, pozabankowe oraz instytucje upoważnione jak sądy i organy ścigania.

Jak sprawdzić BIK?

W BIK możesz wyszukać informacje dotyczące Twoich dotychczasowych zobowiązań, znajdują się tam zarówno informacje pozytywne jak i negatywne. Znajdziesz w nim każdą terminowo wykonaną spłatę zadłużenia, zobaczysz wszystkie ewentualne opóźnienia i zaległości. Jeżeli chcesz zweryfikować swoje szanse na kolejny kredyt, zobaczyć czy ktoś nie wyłudził pożyczki na Twoje dane osobowe sprawdź swój status w BIK. Zwróć uwagę, że nie jest to usługa darmowa, BIK możesz sprawdzić za odpowiednią opłatą (top-kredyty.pl). Pojedynczy raport z BIK kosztuje 39 zł, za ważny przez rok pakiet 12 musisz zapłacić 99 zł. Raz na sześć miesięcy możesz pobrać kopię raportu BIK bezpłatnie.

jak skasować bik

Chcąc sprawdzić BIK musisz się zarejestrować i wypełnić formularz online na stronie Biura Informacji Kredytowej. Podaj swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i adres zamieszkania. Wskaż dokument tożsamości oraz swój numer PESEL i następnie potwierdź tożsamość dołączając do formularza skan dokumentu tożsamości. Wykonaj przelew identyfikacyjny w kwocie 1 zł, otrzymasz wtedy link aktywacyjny, po podaniu hasła zaloguj się na koncie. Istnieje też możliwość uzyskania raportu BIK w placówce banku oraz na poczcie.

Co zrobić, aby wyczyścić BIK?

Musisz wiedzieć, że dane z BIK możesz wyczyścić jedynie w trzech przypadkach:

  • Kiedy odwołasz zgodę na przetwarzanie danych po uregulowaniu zobowiązania w terminie, w tym celu wyślij do banku lub firmy pożyczkowej pismo z takim wnioskiem.
  • Jeżeli w BIK figurują dane nieaktualne lub niezgodne ze stanem faktycznym wyślij pismo z wnioskiem o korektę lub usunięcie błędnych informacji.
  • Jeśli od dnia spłaty zobowiązania w całości minęło pięć lat możesz ubiegać się o usunięcie negatywnego wpisu.

W powyżej opisanych sytuacjach możesz sam ubiegać się o skasowanie danych z BIK, pamiętaj aby pisma kierować do instytucji, przez które wpisy zostały zamieszczone, jedynie one mają uprawnienia do ich edycji.

18 września 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.