Podstawki mogą być zrobione z różnych materiałów. Mamy więc szeroki wybór, od plastikowych, przez drewniane, aż po kamienne. Można się domyślić, że nie jest obojętne, na który z tych wariantów się zdecydujemy. Ale czym właściwie powinniśmy się kierować?
Solidność i stabilność
Tutaj nasz wybór będzie zależał od kilku ważnych kryteriów. Jednym z nich jest trwałość. Nie ma co ukrywać, że drewno jest szlachetniejsze niż plastik. No już dobrze, wszystko jest szlachetniejsze niż plastik (przynajmniej dopóki w sprzedaży nie pojawią się podstawki tekturowe). Na szczycie podium znajduje się oczywiście kamień.
Czemu? Bo wiadomo, że podstawka musi być przede wszystkim stabilna (np. z granitu jak na https://artigiano.pl/16-podstawki-pod-figurki-statuetki), kamień nadaje się idealnie na podstawkę między innymi dzięki sporej wadze, która gwarantuje właśnie, że przytwierdzonych do niego przedmiotów, w tym wypadku – puchar bądź statuetka – będą się dobrze trzymać.
Cena
Inną cechą podstawki, na którą zwrócimy sporą uwagę, będzie – nie oszukujmy się – cena. Gdyby chodziło tylko o trwałość i stabilność, wszyscy wybieralibyśmy podstawki granitowe, ale dochodzi tutaj kwestia tego, ile jesteśmy skłonni na podstawkę wydać. Nie powinno nikogo zaskoczyć, że to gorsze jakościowo materiały są tańsze.
Dobór podstawki do nagrody
Wreszcie w doborze materiału na podstawkę liczy się też to, jakiego rodzaju statuetkę czy trofeum ma ona wyeksponować. Oczywiście, wiadomo, bezcenna jest dla nas każda nagroda potwierdzająca nasze życiowe osiągnięcia, bez względu na to, czy tym osiągnięciem będzie wynalezienie leku na raka czy trzecie miejsce w lokalnym konkursie ortograficznym.
Trudno nam będzie się zatem pogodzić z faktem, że są nagrody i statuetki bardziej i mniej prestiżowe i że nie z każda podstawka będzie dobrze pasować do każdej nagrody. Te pośledniejsze nie muszą mieć podstawki z najlepszego dostępnego tworzywa, a wręcz jest to niewskazane.
A dlaczego? Ano dlatego, że podstawka ma być tylko uzupełnieniem nagrody czy statuetki, a nie główną atrakcją. Ma wyeksponować nasze trofeum, a nie odwracać od niego uwagę. Wybierajmy więc podstawkę pod kątem samej statuetki, tak by nie została ona przyćmiona.
Rozmiar
Oczywiście nagrody i różnego rodzaju statuetki mogą występować w wielu zróżnicowanych rozmiarach. Z tego powodu również podstawkę trzeba dobrać tak, by jej wymiary były odpowiednie. Mała statuetka nie powinna na przykład mieć dużej podstawki, bo efekt będzie dość śmieszny. Musi też być odpowiednio dużo miejsca na tabliczkę w takich wymiarach, by zmieściła się na niej inskrypcja, jaką zechcemy tam umieścić.
Nie jest bowiem tajemnicą, że nagroda powinna mieć jakiś napis informujący, za co została przyznana, tak żeby każdy, kto tylko spojrzy, od razu wiedział, a nie, żebyśmy za każdym razem, kiedy chcemy się pochwalić, musieli wyjaśniać, że ten tam puchar to mamy za, dajmy na to, zwycięstwo w maratonie.
Niektóre trofea są pomyślane tak, że mogą występować już z tabliczkami stanowiącymi ich integralną część. Częściej jednak to podstawka musi pełnić taką rolę. Trzeba więc się upewnić, że znajdzie się na niej miejsce na odpowiednią inskrypcję, która może być na tabliczce umieszczona z wykorzystaniem nadruku lub grawerowania laserowego.
Dodaj komentarz