Ciekawostki

Ścianka szczelna a szczelinowa – która przy budowie parkingu podziemnego?

Każdy parking podziemny powinien posiadać stabilną ścianę, aby utrzymać konstrukcję. Należy wykorzystać odpowiednie materiały, aby móc utrzymać nie tylko ściany, ale także sufit oraz posiadały odpowiednie podłoże parkingowe. W niniejszym poradniku skupimy się na ściance szczelnej i szczelinowej, oraz podpowiemy, która jest odpowiednia przy budowie parkingu podziemnego.

Czym charakteryzuje się ścianka szczelna a szczelinowa?

Większość ludzi, którzy korzystają z parkingów podziemnych, nie zastanawia się nad jego konstrukcją. Z reguły taka informacja jest im niepotrzebna, ponieważ zależy im jedynie, aby dobrze zaparkować auto w parkingu podziemnym. Dla osób zainteresowanych tematem możemy przestawić kilka najistotniejszych informacji związanymi ze ściankami szczelnymi i szczelinowymi, które są wykorzystywane przy budowie miejsca na parkowania aut pod ziemią.

Ścianka szczelinowa charakteryzuje się swoją mocną konstrukcją, która nadaje się do wykopów o głębokości minimum 100 metrów. Dzięki takim ściankom można mieć pewność, że konstrukcja parkingu będzie stabilna o takiej głębokości, a także może pełnić wodoszczelną funkcję.

W przypadku ścian szczelnych mamy do czynienia z łatwością kształtowania obudowy na planie. Ścianki szczelne mają za zadanie zapewnić bezpieczne wykonanie wykopu, które mogą być wykonane poniżej poziomu wody gruntowej.

W zależności od ukształtowania terenu, ścianki szczelinowe, a także ścianki szczelne mogą być wykorzystywane w różnych miejscach.

Jakie są zalety korzystania z parkingów podziemnych?

Istnieje kilka rodzai parkingów: parkingi naziemne, podziemne, wielopoziomowe, dachowe itp. Każdy z nich ma za zadanie zapewnić odpowiednie parkowanie samochodu. Jednakże każde takie miejsce dla parkowania może nieść jakiejś ryzyko w postaci różnych warunków atmosferycznych. Jako, iż mamy do czynienia z parkingiem podziemnym, nie każde ścianki będą odpowiednie do wilgotności, ale nie oznacza, że tak rzeczywiście musi być. Mogą zapewnić nam bezpieczeństwo w razie groźnych warunków atmosferycznych tj. śnieżyce, ulewy, wichry, grady. Kolejną zaletą może być przestrzeń zamknięta. Zaparkowany samochód na terenie otwartym (parking naziemny) może nieść większe ryzyko w postaci uszczerbku na zarysowania itp. przez osoby trzecie.

Która ściana jest odpowiednia przy budowie parkingu podziemnego?

Każdy parking podziemny powinien być dobrze zaprojektowany, aby zapewniał nie tylko bezpieczeństwo, ale także ułatwiał użytkowanie. Każde ścianki muszą być postawione tak, aby utrzymywały konstrukcję i mogły zapewnić ochronę przed różnymi sytuacjami klimatycznymi. Która ściana jest odpowiednia przy budowie parkingu podziemnego? Wszystko zależy od terenu, na którym chcemy postawić parking podziemny. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wielopoziomowym miejscem dla parkowania, należy wykorzystać ścianki szczelinowe, aby mogły utrzymać konstrukcję na różnej głębokości. W przypadku zwykłych parkingów podziemnych lub piwnic można wykorzystać ścianki szczelne, ponieważ mogą zapewnić zmniejszenie ryzyka dopływu wody itp.

31 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.