Turystyka

Różowa plaża Elafonisi na Krecie

Są takie miejsca na świecie, które po prostu trzeba zobaczyć. Różowa plaża na Elafonisi jest jednym z nich!

Na małej wysepce, która znajduje się w południowo-zachodniej części wybrzeża Krety znajdziemy wyjątkową plażę z różowym piaskiem. Nie powinien nikogo dziwić fakt, że to miejsce należy do jednych z najbardziej polecanych do odwiedzenia w czasie wakacji na Krecie.

Niezwykła plaża

Ta przepiękna różowa plaża została wpisana w projekt Natura 2000, jako jedno z tych miejsc, które są najcenniejsze przyrodniczo na starym kontynencie. Z pewnością przyczynił się do tego wyjątkowy kolor piasku, ale i płytka laguna.

Piaszczysta plaża

Piasek sprawia, że plaża ta staje się wyjątkowa. Składa się on z kawałków morskich muszelek i innych szczątków, które morze wyrzuca na brzeg. Tym samym woda na tej plaży także wydaje się nieco bardziej zielona niż niebieska. Oczywiście hipotez dotyczących koloru piasku pojawiło się kilka, w tym ta, którą wyjaśnia popularna legenda. Podobno w 24 kwietnia 1824 roku w Wielką Sobotę oddziały tureckie zamordowały w tej okolicy kilkaset kobiet i dzieci — przez co plaża spłynęła krwią, a piasek przybrał kolor różowy.

Dlaczego warto zobaczyć Elafonisi?

Są takie miejsca, które zwyczajnie należy zobaczyć. Jeśli planujemy wakacje w Grecji, to warto poświęcić choć jeden dzień na wycieczkę w okolice Elafonisi. Prócz bajecznej różowej plaży z pięknym piaskiem znajdziemy tutaj inne rozrywki. W okolicach Elafonisi można zaplanować świetną wycieczkę. Około 5 km od Elafonisos znajdziemy Monaster Hrissoskalitissa, czyli tak zwane złote schody. To szczyt, do którego prowadzi 98 schodków, które według legendy miały być zrobione ze złota, które zobaczą tylko ci prawdziwie wierzący. W okolicach znajduje się także miasteczko Polyrrhenia, w którym obejrzymy zabytki z okresu hellenistycznego. Skoro jesteśmy już blisko, to co nam szkodzi zobaczyć Wąwóz Topolina — te widoki zostaną w pamięci na długo!

W Elafonisi można także aktywnie spędzić czas: od pływania z maską, po uprawianie windsurfingu. Do dyspozycji mamy większe plaże, jak i te nieco oddalone, ale i mniej zatłoczone. W pobliżu plaży znajdują się tawerny, w których możemy skosztować lokalnych przysmaków.

Jeśli spędzasz wakacje na Krecie, to w planowaniu okolicznych wojaży nie pomiń Elafonisi – to wyjątkowe miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć! Dostaniesz się tam np. z ITAKĄ: itaka.pl/nasze-kierunki/grecja/kreta.html.

21 sierpnia 2017

2 komentarze do “Różowa plaża Elafonisi na Krecie”

  1. Ooo, naprawdę świetnie to wygląda! Coś chyba kiedyś słyszałam o tej różowej plaży, a widzę, że to naprawdę niezwykłe miejsce 😉

  2. Robi ciekawe i niespotykane wrażenie, człowiek nawet nie wie, że takie miejsca istnieją, a na żywo pewnie wygląda to zdecydowanie lepiej. Wiadomo, że zdjęcia nie oddają wszystkiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.