Wymiana opon, na przykład z letnich na zimowe, nie wiąże się tylko i wyłącznie z tym, co mamy na kołach naszych samochodów. Trzeba też pamiętać, że te drugie opony przez okres co najmniej kilku miesięcy będą tylko leżeć nieużywane, a to, w jaki sposób je będziemy przechowywać, będzie miało wpływ na ich jakość. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz opcji z samodzielnym magazynowaniem, taka możliwość oferowana jest często także przez serwisy samochodowe. Co jest jednak lepsze?
- Przechowywać opony samodzielnie czy w serwisie?
- Co daje przechowywanie opon w serwisie samochodowym?
- Jak przygotować opony do przechowywania?
- W jaki sposób przechowywać opony?
Przechowywać opony samodzielnie czy w serwisie?
Sposób składowania opon ma bardzo duże znaczenie i pozwala na ich wieloletnie użytkowanie, pod warunkiem, że robi się to właściwie. Najczęściej każdy właściwiej samochodu stara się o to samodzielnie, jednak brak wiedzy w tym temacie, jak i nieodpowiednie warunki miejsca magazynowania może doprowadzić do ich uszkodzenia. Z tego też powodu, jeżeli nie mamy możliwości na prawidłowe przechowywanie opon, warto rozważyć skorzystanie z serwisu samochodowego, gdzie taka usługa jest dostępna jak w top-autoserwis.pl/pl/przechowalnia-opon-serwis-samochodowy-krakow. Jest to pewna opcja, o której nie każdy wie. Jeżeli jednak zależy nam na właściwym przechowaniu opon samochodowych, można także i tę możliwość wziąć pod uwagę.
Co daje przechowywanie opon w serwisie samochodowym?
Przede wszystkim daje nam gwarancję tego, że nasze opony przetrwają w jak najlepszym stanie. Serwisy samochodowe dysponują odpowiednim miejscem, jak i warunkami idealnymi do zabezpieczenia opon i składowania ich przez wiele miesięcy bez narażania na uszczerbek. Rzecz jasna trzeba przy tym wziąć także pod uwagę koszty takiego magazynowania. Ceny mogą zależeć od konkretnego serwisu, zazwyczaj jednak przechowywanie opon nie wychodzi wcale drogo i może być całkiem opłacalne. Ostateczna decyzja będzie zależała jednak od tego, co uznamy za lepsze rozwiązanie i tego czy my sami jesteśmy w stanie przechować nasze opony nie szkodząc im przy tym.
Jak przygotować opony do przechowywania?
Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcemy decydować się na profesjonalne przechowywanie opon, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak zrobić to samodzielnie. Tutaj trzeba jednak wiedzieć jak magazynować opony w sposób dla nich właściwy. Najczęściej wybieranymi miejscami są garaże lub piwnice, ale ilość wolnego miejsca, jak i panujące w nich warunki mogą bywać różne. Przed schowaniem opon należy je oczyścić, sprawdzić w jakim są stanie, zabezpieczyć odpowiednimi preparatami, a następnie osuszyć. Dopiero tak przygotowane opony można bezpiecznie przechowywać, ale konieczne jest tutaj także przygotowanie miejsca ich zmagazynowania.
W jaki sposób przechowywać opony?
Miejsce przechowywania opon powinno być zamknięte, suche oraz ciemne. Najlepszą temperaturą jest ta w granicach 10-20 stopni. Zdecydowanie powinno się unikać zbyt bliskiego sąsiedztwa źródeł ciepła oraz wszelkich rozpuszczalników i preparatów ropopochodnych. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%. Gdy chcemy przechowywać opony bez felg, najlepiej robić to w pozycji pionowej i co jakiś czas obracać je o 90 stopni. Nie mogą one leżeć na betonie i warto podłożyć pod nie kartony, albo jeszcze lepiej – zdecydować się na specjalne stojaki. Chcąc przechowywać całe koła, czyli opony wraz z felgami, możliwości są dwie – wieszanie na haku lub wieszaku albo układanie w stos. Przy drugiej opcji trzeba pamiętać, by koła przynajmniej raz na kilka tygodni zamienić miejscami w kolejności ułożenia.
Dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi mogą stanowić także worki foliowe lub bardziej praktyczne specjalne pokrowce tekstylne na opony.
Dodaj komentarz