Zdrowie

Popularne zabiegi stomatologiczne – dowiedz się więcej!

Zabiegów stomatologicznych jest mnóstwo, problem w tym, że niewielu Polaków chce z nich korzystać. Czy to wynika ze strachu przed dentystą, kosztami, a może problemem jest brak czasu? Stan uzębienia Polaków jest w fatalnym stanie i czas to zmienić. Z jakich zabiegów stomatologicznych warto skorzystać?

1. Gdzie wykonywać zabiegi stomatologiczne?

Niektóre zabiegi są refundowane i można skorzystać z gabinetów, które mają podpisane umowy z NFZ. Jeśli natomiast zależy nam na zabiegach estetycznych, które będą przeprowadzone przez wysokiej klasy specjalistów, lepiej zapisać się do prywatnych gabinetów. Lista zabiegów, czy to leczniczych, czy też estetycznych, jest naprawdę długa i nie każdy stomatolog się w nich wszystkich specjalizuje. Zabiegi stomatologiczne mogą sugerować czy klinika stomatologiczna jest dobra (przykład: smigiel.net). Im szersza oferta – tym większa pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistą.

2. Modny skaling – czy warto?

Jak najbardziej. Skaling to nic innego jak usuwanie kamienia nazębnego. Metod na usunięcie jest kilka, zaczynając od konwencjonalnej, przez ultradźwiękową czy laserową. Kto myśli, że jest to jedynie estetyczny zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu zębów, jest w błędzie. Kamień nazębny to idealne środowisko dla namnażania bakterii, więc przyczynia się on do powstawania próchnicy. Jaki z tego wniosek? Idźmy na skaling, a nie będziemy musieli szybko leczyć zębów.

Popularne zabiegi dentystyczne

3. Piaskowanie zębów, czyli co?

Piaskowanie usuwa drobinki kamienia, które zostały po skalingu, ale też przebarwienia i osad. Zabieg polega na usunięciu osadu wodą pod ciśnieniem, w której są zawarte specjalne substancje czyszczące. Czy jest to zupełnie bezbolesne? Niekoniecznie, chociaż to kwestia indywidualna. Stomatolog dokładnie czyści ząb po zębie, dlatego jest to też czasochłonne. Piaskowanie trwa przeważnie 20 minut.

4. Lakowanie zębów – tylko w szkole?

Lakowanie dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Polega na pokryciu bruzd, zagłębień i szczelin zębów specjalnym lakiem. Zabieg ten ma na celu powstrzymanie rozwoju próchnicy. Według statystyk, lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%. Co jest największą zaletą tego zabiegu? To, że jest on całkowicie bezbolesny i faktycznie przynosi efekty.

5. Wybielanie zębów – ciągle w modzie?

Sposobów na wybielanie zębów jest mnóstwo, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jeśli chcemy się na to zdecydować, lepiej zrobić to w dobrym gabinecie pod czujnym okiem specjalisty. Warto wspomnieć, że zanim dojdzie do wybielania, najpierw trzeba zęby dokładnie oczyścić, czyli skorzystać z zabiegu piaskowania i skalingu. Natomiast jeśli chodzi o wybielanie, najczęściej wykonuje się je specjalnymi lampami lub laserem. Zabieg trwa do kilkudziesięciu minut i jest bezbolesny. Co więcej, na pewno efekty są widoczne niemal od razu, w przeciwieństwie do metod wybielania na własną rękę.

31 sierpnia 2016

1 komentarz do “Popularne zabiegi stomatologiczne – dowiedz się więcej!”

  1. Też jestem ciekawa, bo naprawdę ten zabieg wydaje się być ciekawą opcją. Co do samych zabiegów, o zęby trzba dbać, więc od czasu do czasu się to przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.