Kupujesz samochód? Bez względu na to, czy jest to wóz prosto z salonu czy auto używane, musisz liczyć się z koniecznością wypełnienia pewnych formalności.
Jakie formalności przy zakupie nowego samochodu?
Zakup samochodu wiąże się z pewnymi formalnościami. Nie wystarczy po prostu zapłacić za auto, by stało się twoją własnością. Zakup samochodu jest obwarowany obowiązującymi przepisami, to m.in. formalności związane z kupnem i sprzedażą samochodu, o których więcej przeczytasz na motostyle.pl/kategoria/formalnosci-dokumenty/. Przede wszystkim twoim obowiązkiem jest zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Żeby go dokonać, będziesz potrzebował wniosku o rejestrację, dowodu tożsamości, dowodu własności, karty pojazdu, wyciągu ze świadectwa homologacji i potwierdzenia opłat rejestracyjnych.
Oczywiście nie od razu otrzymasz dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Przygotowanie ich trochę potrwa, dlatego najpierw otrzymasz czasowe pozwolenie dopuszczające pojazd do ruchu. Zachowuje ono ważność przez 30 dni.
Oprócz dokonania rejestracji będziesz musiał wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie pozostawia ci wyboru – jest to powinność, którą trzeba wypełnić. To istotne do tego stopnia, że nowy samochód będziesz mógł odebrać z salonu dopiero po okazaniu dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia.
Jakie formalności przy zakupie samochodu używanego?
Jeżeli myślisz, że ilość formalności do wypełnienia w przypadku nowego samochodu jest spora, to samochód używany raczej nie jest dla ciebie, tutaj bowiem formalności jest jeszcze więcej. Jednym z ważnych dokumentów jest w tym wypadku zawierana między stronami transakcji umowa sprzedaży. To ona stanowi podstawę prawną przeniesienia własności samochodu.
Będziesz też musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Taka opłata, zwana PCC, wynosi 2% wysokości transakcji. Należy wpłacić odpowiednią sumę na konto Urzędu Skarbowego i złożyć w nim deklarację PCC-3. Na wypełnienie tej formalności będziesz mieć 14 dni od momentu podpisania umowy.
Będziesz mieć 30 dni od daty zakupu samochodu na jego przerejestrowanie w Wydziale Komunikacji. Rejestracji nie można jednak dokonać, jeżeli auto nie ma ważnego badania technicznego. Taką obowiązkową kontrolę w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów można połączyć z dokładnym przeglądem pojazdu, który wykaże, czy nie zostałeś oszukany przez nieuczciwego sprzedawcę.
Tak jak w przypadku nowego samochodu, również używany wymaga posiadania ubezpieczenia OC. Gdy chodzi o używane auto, rzecz przedstawia się o tyle inaczej, że tutaj polisa jest zwykle przejmowana po poprzednim właścicielu. On sam ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu przed upływem 14 dni od podpisania umowy. Musi przy tym wymienić dane nabywcy. Jeśli składka ubezpieczeniowa jest opłacana w ratach, będziesz musiał regulować kolejne raty w terminie. Jeśli podejmiesz decyzję o przejęciu obowiązującej polisy, ubezpieczyciel może przysłać ci rekalkulację składki w związku z dostosowanymi do ciebie zniżkami lub zwyżkami.
Jako nowy właściciel samochodu masz prawo wypowiedzenia polisy poprzedniego praktycznie w dowolnej chwili i zawarcia nowego ubezpieczenia. Czasem już podczas zawierania umowy sprzedaży jednocześnie podpisuje się rezygnację z polisy.
Dodaj komentarz