Dom i Ogród, Społeczeństwo

Jak wydawać mniej pieniędzy?

Finanse to temat, o którym można mówić wiele, w tym artykule zajmiemy się jednak często spotykanym problemem, czyli nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Jak sobie z tym poradzić? W jaki sposób zarządzać domowymi finansami i ich nie trwonić?

Jak nauczyć się zarządzania finansami?

Mogłoby się wydawać, że zarządzanie własnymi finansami nie jest trudne, jednak rzeczywistość najczęściej nie wygląda już tak kolorowo. Często tracisz wiele pieniędzy, a potem zastanawiasz się jakim cudem masz tak mało? Co robisz nie tak? Jakim sposobem nie jesteś w stanie zaoszczędzić ani złotówki? Odpowiedzi na te pytania jest wiele, a każdy z nas jest w stanie właściwie nauczyć się dysponowania gotówką. Sposoby na zarządzanie domowymi finansami poznasz, zaglądając na Kredytus.pl i może pomóc to w opracowaniu planu dla osobistego budżetu. Oszczędzanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poszukać odpowiednich porad i zacząć je wprowadzać w życie.

Zmień kartę na gotówkę

Płacenie kartą jest wygodne i szybkie, tak samo, jak robienie zakupów w sieci. Ma to wiele zalet, ale jedną dość dużą wadę – nie czujesz, że wydajesz pieniądze. Kupowanie jest lekkie, więc nie zwrócisz większej uwagi na to, jak finanse uciekają i dopiero po zajrzeniu na konto przeżywa się szok. Jeżeli chcesz mieć większą kontrolę nad wydawaną gotówką, zmień kartę właśnie na realne pieniądze w portfelu. W ten sposób zaczniesz się bardziej pilnować i wszystko przeliczać. Może być to też bolesne, ale uświadomi Ci dobitnie, że zbyt duża wygoda rozleniwia i usypia czujność.

Roslina wyrastająca ze szklanki monet

Zacznij planować wydatki

Najgorsze co może być, to chodzenie do sklepu bez planu i przemyślenia robione na żywioł. Może się to skończyć marnie, ponieważ szybko opróżni się swoje konto przez kompletnie niepotrzebne zakupy. Dobrze będzie, jeżeli każdego miesiąca zacznie się tworzyć plany swoich wydatków, notując przychody i rozchody. Idąc do sklepu, zawsze zabieraj listę, której będzie się trzymać. Gdy planujesz większy wydatek, wówczas sprawdzaj produkty w różnych sklepach – porównujmy ceny. Pokusy bywają duże, ale naprawdę nie musisz kupować wszystkiego, co akurat wpadnie nam w oko.

Zrezygnuj z jedzenia na mieście

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo uciekają pieniądze przy posiłkach na mieście. Nie ma się czasu na gotowanie, więc idzie się na skróty i je poza domem, często też w pośpiechu. Nie dość, że będzie to sporo kosztować, to jeszcze może odbić się na zdrowiu. Jeżeli nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy, ogranicz takie wypady i zweryfikuj różnicę. Rzecz jasna oszczędności można szukać także na wiele innych sposobów.

Gdzie szukać oszczędności?

Tak naprawdę oszczędności można szukać wszędzie, bo okazuje się, że nawet drobne zakupy mogą znacząco pozbawić cię gotówki. Kawa na mieście, zakup drobnostki za kilka złotych w pobliskim sklepie, który codziennie się mija. Często są to rzeczy po prostu zbędne. Panując nad tymi niewielkimi wydatkami, będzie można panować także na większym budżetem. Pokusy są wszędzie, ale jeżeli wdrożysz odpowiedni plan budżetu domowego i będziesz się go trzymał, istnieje większa szansa na to, że będzie wydawać się mniej i jednocześnie znajdą się oszczędności, które w przyszłości pomogą nam zrealizować nasze plany i marzenia.

25 lutego 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.