Każdy chciałby zachować szczupłą sylwetkę niewielkim nakładem energii. Żeby dobrze i zdrowo wyglądać warto pilnować tego, co się je i w jakich ilościach. Odpowiednia dieta i świadomość, które produkty odpowiadają za tycie to podstawa.
Owoce
W przypadku owoców warto sięgnąć po grejpfrut, który bardzo dobrze nasyca, jednocześnie jest małokaloryczny i bardzo bogaty w błonnik, dzięki czemu hamuje apetyt. Można zjeść kawałek grejpfruta przed posiłkiem, jednak nie należy przesadzać i spożywać go najwyżej dwa-trzy razy w tygodniu. Innym owocem wartym jedzenia jest arbuz, który dzięki temu, że w większości składa się z wody, dobrze nawadnia i zapełnia żołądek. Zawiera również witaminy A i C oraz przeciwutleniacze.
Gruszki i jabłka także mają dużo wody i zapewniają dużą dawkę witamin i błonnika, który wypełnia żołądek. Można też sięgnąć po winogrona, które mają dużą zawartość wody, a do tego są małokaloryczne, podobnie jak jagody, które pomimo faktu, iż są słodkie, dobrze nasycają i skutecznie usuwają ochotę na słodkie produkty. Do listy można również dodać ananasy o małej ilości kalorii, które w dodatku regulują układ trawienny.
Warzywa i ziemniaki
Świeże warzywa mają niewiele kalorii, a także posiadają dużo wody i błonnika. Można je traktować jako przekąski, więc zamiast sięgać po słodycze można chrupnąć marchewkę. Warto też sięgnąć po brokuły, które mają nie tylko niewiele kalorii, ale są też bardzo zdrowe i zawierają wiele witamin, jak również zmniejszają zachorowalność na nowotwory. Z kolei stare dobre ziemniaki same w sobie kaloryczne nie są, dopiero z sosami i innymi dodatkami nabierają tych kalorii. Ziemniaki warto podsmażyć i dodać nieco ziół do aromatu. Zdecydowanie można się tym najeść zdrowo i porządnie.
Odtłuszczone mięso i ryby
Są to źródła białka i doskonale sycą. Mięso ryb w tym wypadku syci nawet lepiej niż mięso wołowe czy drobiowe. Zawierają one niewiele tłuszczu, dzięki czemu nie są zbyt kaloryczne. Mięso drobiowe często jest wykorzystywane w dietach, ponieważ posiada dużo wysokowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a jego regularne spożywanie wzmacnia system odpornościowy.
Rośliny, orzechy, ziarna i inne
Do roślin wartych uwagi należy fasola, którą najlepiej jeść po ugotowaniu i doprawieniu. Rośliny strączkowe są zdrowe i sycące oraz zawierają dużo błonnika pokarmowego. Warto również spożywać pokarm wysokobiałkowy, ponieważ przyspiesza on metabolizm i pozwala na szybsze nasycenie, dzięki czemu można zrezygnować z przekąsek i przegryzek. Doskonałe jest także pełnoziarniste chrupkie pieczywo, które znacząco zmniejsza przyrost tkanki tłuszczowej.
Przede wszystkim warto pamiętać o zasadzie, że „co za dużo, to niezdrowo”. Można liczyć kalorie, ale należy wiedzieć, że jedzenie z umiarem, niepodjadanie między posiłkami i ograniczenie słodkości może naprawdę wiele zdziałać. Zdrowe odżywianie, połączone ze zdrowym trybem życia sprawi, że nie będzie trzeba się martwić swoją wagą.
Jak się przesadza z jedzeniem, to wszystko może utoczyć i jeszcze zaszkodzić zdrowiu.