Wybierając się na wakacje zdarza się, że korzystamy z pomocy biur turystycznych, które mają do dyspozycji wiele ciekawych ofert wakacyjnych, często w atrakcyjnych cenach. Przebierając w ofertach należy szczególną uwagę zwrócić na organizatorów takich wycieczek i sprawdzić ich dokładnie, żeby nie zostać oszukanym i móc spokojnie cieszyć się wypoczynkiem.
• Legalność działania
• Zabezpieczenie finansowe
• Ochrona Konsumenta oraz wyniki finansowe biura
• Działalność biura
• Certyfikaty i opinie
Legalność działania
Biur turystycznych jest wiele, na jednej ulicy można spotkać nawet kilka. Jak jednak wybrać te biuro, któremu moglibyśmy zaufać? Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na wybór wymarzonej oferty wakacyjnej, warto sprawdzić czy ta konkretna firma działa legalnie. Można to łatwo zweryfikować przez sprawdzenie na stronie turystyka.gov.pl czy biuro jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, prowadzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jest to podstawowe działanie przed decyzją o zakupie wycieczki.
Zabezpieczenie finansowe
Należy sprawdzić czy dane biuro turystyczne posiada zabezpieczenie finansowe. Każdy organizator wycieczek musi przedstawić marszałkowi wojewódzkiemu dokument potwierdzający gwarancję lub bankową umowę ubezpieczenia. Dzięki takiej informacji nawet jeżeli firma zbankrutuje, turyści na tym nie ucierpią, będą mieli zapewniony powrót do kraju oraz duże szanse na zwrot pieniędzy. Każde biuro powinno takie zabezpieczenie mieć, choć najlepsza byłaby pewność, że wybrana przez nas firma nie ogłosi bankructwa.
Ochrona Konsumenta oraz wyniki finansowe biura
Zapoznanie się z serwisem Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów pozwoli na sprawdzenie, czy dane biuro nie jest zadłużone, co mogłoby wpłynąć na późniejszą niewypłacalność i ogłoszenie bankructwa. Dobrze jest się zorientować jak wyglądają wyniki finansowe biura i jaka jest wartość ich funduszy. Informacje na ten temat można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jeżeli ich nie ma, należy zachować ostrożność. Informacje o zadłużeniu można znaleźć w Krajowym Rejestrze Długów.
Działalność biura
To bardzo istotne, ponieważ takie biura mogą ciągle prowadzić działalność jednocześnie nie mając na to zgody, będąc zawieszonym lub gdy wobec organizatora jest prowadzone postępowanie sądowe o wykreślenie z wykazu rejestru. Nieuczciwe biura niestety się zdarzają i należy tutaj zwiększyć czujność. Takie informacje można uzyskać w Krajowej Ewidencji Organizatorów Turystyki.
Certyfikaty i opinie
Warto zapoznać się certyfikatami rzetelności, znakami jakości czy godłami promocyjnymi, które świadczą o wiarygodności firmy. Takie certyfikaty mogą być dawane przez Polską Izbę Turystyki. Nie daje to całkowitej pewności, ale można się z tym zapoznać, podobnie jak dobrym pomysłem jest skorzystanie z doświadczenia innych klientów biura, którzy mogą powiedzieć o tym, jak organizator wywiązał się ze swoich obowiązków. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o ostrożności i rozwadze, aby wymarzone wakacje, zamiast źródłem wypoczynku nie stały się centrum stresu i nerwów.
Sprawdzanie biur turystycznych powinno już nam wejść w nawyk, zwłaszcza że co roku pada ich co najmniej kilka i słyszy się o tym, jak to turyście z wymarzonych wakacji mają nici.