Jak samemu przebić ucho, czy da się to zrobić bezpiecznie?
Inne tematy

Jak samemu przebić ucho, czy da się to zrobić bezpiecznie?

Kolczyki to świetna biżuteria, odpowiednio dobrana, staje się elementem całej stylizacji. Dlatego właśnie warto przekłuć sobie uszy, by móc nosić dodatkową biżuterię. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jak przebić uszy samemu i czy da się to zrobić bezpiecznie w domu.

Jak przebić samemu uszy?

Przebijanie uszu samemu w domu to popularna praktyka w polskich domach. Wiele z nas miało dziurki w uszach, już jak skończyło roczek, nie miałyśmy więc pojęcia, co się dzieje. Niestety nie wszystkie panie miały przebijane uszy w tak wczesnym wieku i o ich przekłuwaniu muszą myśleć teraz same. Przebijanie uszu samemu ma swoje wady i zalety, z pewnością zaletą jest to, że nie pamiętamy bólu, który temu towarzyszył, wadą zaś to… że nie podjęłyśmy tej decyzji samodzielnie.

Jeśli chcemy przebić uszy w domu, mamy tak naprawdę dwie opcje, albo zrobimy to z pomocą specjalnego pistoletu do kolczykowania lub za pomocą igły. Przekłuwanie pistoletem jest znacznie prostsze i szybsze, niż tradycyjna metoda, która jest częściej polecana.
Nie zaleca się jednak przekłuwać uszy pistoletem. Odchodzi się od tej metody z wielu różnych powodów, przekłucia wykonane pistoletem niestety mają to do siebie, przy gojeniu powstają różnego rodzaju komplikacje.

Jak bezpiecznie przekłuć uszy w domu?

Jeśli już koniecznie musimy sami przebić ucho w domu, to zróbmy to w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim należy pamiętać o sterylności, igłę zakup w aptece i nie wyciągaj jej wcześniej niż przed przekłuciem. Pamiętaj o sterylnych rękawiczkach, jeśli czegoś nimi dotkniesz – zmień rękawiczki. Sam proces przekłuwania musi być niesamowicie sterylny, by nie spowodować zakażenia. Zamów kolczyk w internecie i dokup od razu usługę jego sterylizacji, zamówiony kolczyk przyjdzie ci pięknie zapakowany i czysty. Dopiero w takich warunkach możesz wykonać przekłucie, pamiętaj, by zrobić to pewnie i szybko, by jak najmniej podrażniać kanał przekłucia.

Dlaczego ucho lepiej przebić u piercera?

Mimo wszystko, uszy lepiej przebijać u doświadczonego piercera niż w domu. Ponieważ mimo zachowania czystości, dalej możemy zrobić coś źle. Już począwszy od wyboru biżuterii – piercer wybierze odpowiednią biżuterię, jej rozmiar, jak i długość. Często po miesiącu od przekłucia kolczyk zmienia się na krótszy, a to etap często pomijany przy przekłuwaniu uszu w domu. Ponadto biżuteria musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Obecnie nie korzysta się już ze stali chirurgicznej, ponieważ może ona uczulać, a co za tym idzie – wydłużać proces gojenia.

Warto iść do piercera, ponieważ nie tylko wykona przekłucie bezbłędnie, ale też podzieli się dalszymi wskazówkami pielęgnacyjnymi. Warto się do nich stosować przez cały okres gojenia rany. W razie problemów (po pamiętajmy o tym, że one mogą wystąpić! To w końcu dziura na wylot w naszym ciele, to duże obciążenie dla organizmu) piercer zawsze służy pomocą i zaleci leczenie, by jak najszybciej pozbyć się problemu.

14 lutego 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.