Pieniądze znane i używane dzisiaj mają długą historię i nie zawsze wyglądały tak jak teraz. Obecnie mamy do wyboru banknoty, monety oraz wirtualną walutę, którą używamy chociażby płacąc kartą w sklepie, kiedyś jednak wyglądało to zupełnie inaczej. Czym handlowano i jak ostatecznie doszło do tego, że obecnie mamy taki, a nie inny środek płatniczy?
Początki handlu
Historia wymiany handlowej sięga czasów prehistorycznych, wówczas nie było pieniędzy w dzisiejszym rozumowaniu, a handel odbywał się na zasadzie wymiany jednego towaru za inny, co miało tą wadę, że nie zawsze była to równomierna wymiana wartości i właściwości. Dodatkowo bywało to bardzo uciążliwe, co wymusiło wymyślenie innego rozwiązania, którym okazała się wymiana chociażby zboża czy soli, które były rzadko dostępne, jednorodne, stałe oraz odznaczały się wysoką wartością.
Pierwszy pieniądz
Z początku używano towarów konsumpcyjnych, jednak wkrótce zostały one zastąpione kruszcami, takimi jak żelazo, brąz, miedź, złoto czy srebro. Były trwalsze i znacznie łatwiej było je transportować. Pierwszy pieniądz z kruszcu pojawił się w VII wieku p.n.e. w kręgu cywilizacji greckiej. Twórcami pierwszych monet najprawdopodobniej byli Fenicjanie, a ich produkcja rozpoczęła się w momencie, gdy ówczesne społeczeństwo opanowało technikę wytopu metali. W krótkim czasie rozprzestrzeniły się na rynku handlowym, choć z początku wytapiane były w prywatnych wytwórniach i sygnowane stemplami twórców, potem jednak ich popularność wzrosła na tyle, że zaczęły być bite przez władze państwowe i dopuszczone do ogólnego obiegu.
Pieniądz papierowy
Pieniądz wyrabiany z metali zdawał się być idealny. Właściwie nie ulegał zniszczeniu, a także miał stałą wartość. Jego produkcja jednak była droga, a samych kruszców nie było wystarczająco wiele, by mogło to zaspokoić coraz większe potrzeby ludzi. Dodatkowo dźwiganie dużej ilości monet stawało się niepraktyczne. Zostawiano więc zgromadzone złoto u złotników, którzy wystawiali kwity depozytowe, będące potwierdzeniem posiadanego majątku.
Coraz częściej zaczęto posługiwać się kwitami, zamiast monetami, a po pewnym czasie władze państwowe zatwierdziły ten rodzaj płatności, przez co stał się on w powszechnym użyciu. Wprowadzono specjalne „bilety”, które stały się oficjalnym środkiem płatniczym. Pierwsze banknoty pojawiły w 1119 roku w Chinach, natomiast najstarsze pieniądze papierowe w Europie pojawiły się w 1665 roku w Szwecji, po jakimś czasie inne państwa również zaczęły je produkować, często na skutek problemów gospodarczych, które wymuszały szukanie nowych rozwiązań.
Nieustanny rozwój pieniądza
Potrzeby rynku, jak również przekształcenia, jakim poddawało się społeczeństwo, generowały ciągły rozwój pieniądza, który od wymiany przedmiot za przedmiot przeszedł do pieniędzy znanych dziś. Zachodzące dalej zmiany sprawiły, że pojawiły się także pieniądze elektroniczne. Polega to na tym, że w pamięci komputera jest umieszczona kwota pieniędzy na rachunku bankowym, za pomocą którego można dokonywać przelewów, wpłat i wypłat używając do tego kart magnetycznych, które odpowiadają za ruchy naszych finansów. Obecnie widoczna jest tendencja do coraz większego wycofywania się z tradycyjnych form płatniczych, na rzecz płatności elektronicznych.
Historia pieniądza jest dosyć ciekawa, a w dzisiejszych czasach odgrywają one niemałą, jeżeli by nie powiedzieć wręcz kolosalną rolę.