Prowadząc biznes, musimy brać pod uwagę fakt, że w niektórych okresach wielkość sprzedaży będzie większa, a w innych mniejsza. Ważne, by w tym czasie minimalizować swoje koszty poprzez odpowiednie magazynowanie towaru. Z poniższego poradnika dowiecie się jak wybrać odpowiednią halę magazynową, a także na jakie dodatkowe usługi warto zwracać uwagę podczas podejmowania tak ważnej dla biznesu decyzji. Poruszymy również temat magazynów przeładunkowych, do których dostęp powinniśmy mieć cały czas.
1. Wybór odpowiedniej lokalizacji magazynu
2. Na jakie usługi zwrócić uwagę przy wyborze hali magazynowej?
3. Elastyczne rozwiązania
4. Jaką firmę wybrać do magazynowania?
1. Wybór odpowiedniej lokalizacji magazynu
Podczas wyboru hali do składowania naszego towaru odpowiednia lokalizacje jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii. Ważne, by dotarcie do magazynu było możliwie najprostsze i najszybsze. Warto więc sprawdzić okoliczną infrastrukturę, by wykluczyć wielogodzinne postoje w korkach. Na szczęście współczesne firmy transportowe posiadają bardzo wiele dodatkowych usług i jedną z nich jest magazynowanie towarów w Polsce i zagranicą. Korzystając z ich bazy i doświadczania możemy zoptymalizować swoje koszty. Jednym z liderów rynku jest firma Fracht, która organizuje powierzchnie magazynowe na terenie Polski, jak i Europy: fracht.pl/oferta/rodzaj/magazynowanie. Najlepiej więc korzystać ze zintegrowanych rozwiązań, ponieważ zarówno transport, jak i bazy magazynowe są wtedy odpowiednio zarządzane.
2. Na jakie usługi zwrócić uwagę przy wyborze hali magazynowej
Warto w tym wypadku zadać sobie pytanie, czy nasz magazyn będzie służył jedynie do przechowywania towaru w czasie zmniejszonej sprzedaży, czy też będzie to punkt przeładunkowy, który będziemy często odwiedzać. W drugim przypadku powinniśmy na pewno zwrócić szczególną uwagę na sprawność załadunku i odpowiednie rampy, które będą dostosowane do naszych pojazdów. Niezależnie od sytuacji musimy sprawdzić, czy nasze towary będą pod odpowiednią opieką w trakcie magazynowanie. To szczególnie ważne w przypadku produktów, które mogą ulec uszkodzeniu lub zepsuciu.
Dobre firmy oferują również paletowanie, przepakowywanie, a nawet odpowiednie oznakowanie produktów. Dzięki temu mamy pewność, że nasz ładunek zawsze zostanie szybko wydany i nic nie zostanie zgubione. To dla nas oszczędność czasu i nerwów.
3. Elastyczne rozwiązania
Musimy pamiętać, że oferta magazynowania może być świadczona na bardzo wysokim poziomie, co oczywiście generuje spore koszty. W przypadku niektórych firm takie wyjście na pewno będzie odpowiednie i oszczędzanie nie będzie miało większego sensu. Niektóre towary jednak nie wymagają aż tak wielkiej troski. Ważne więc, by firma, którą wybierzemy była nam w stanie zaproponować elastyczne rozwiązanie, które będzie dopasowane do naszych ekonomicznych możliwości.
4. Jaką firmę wybrać do magazynowania?
Wybór odpowiedniej firmy do magazynowania towaru jest sprawą indywidualną. Na pewno powinniśmy przemyśleć w pierwszej kolejności właściwą lokalizację obiektu, do którego transport nie będzie generował zbyt wysokich kosztów. Warto sprawdzić, czy nasza firma transportowa nie ma odpowiedniej sieci hal magazynowych – jest to sytuacja idealna, ponieważ wszystkie działania są wtedy dobrze zintegrowane. Zwróćmy również uwagę na to, czy dodatkowe usługi oferowane przez firmę magazynującą służą zapewnieniu większego bezpieczeństwa naszemu ładunkowi. Na końcu sprawdźmy, czy firma jest w stanie dopasować się do naszych ekonomicznych możliwości i faktycznych potrzeb.
Myślę, że to bardzo dobra opcja. Jak ktoś nie potrzebuje przez długi czas magazynować towarów, a raczej jedynie potrzebne mu miejsce na „przeczekanie” i przygotowanie rzeczy do transportu, to jak najbardziej taki wynajem powierzchni magazynowej jest przydatny.
Ogólnie według mnie najlepiej mieć własny magazyn. Podstawą jest natomiast jego odpowiednie wyposażenie. Polecam zajrzeć do sklepu z profesonalnym wyposazeniem magazynu bo jest tam naprawdę wysokiej klasy asortyment. Świetna sprawa dla każdego przedsiębiorcy, który ma własny biznes produkcyjny itd.