Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że powietrze może być tak niebezpieczne jak dym tytoniowy. Wszechobecny smog mocno utrudnia życie, a w niektórych miastach ludzie chodzą w specjalnych maseczkach. Jak jednak chronić się przed zanieczyszczeniem powietrza i jak, co równie ważne, zapobiec jego pojawianiu się?
• Czym jest smog i gdzie występuje?
• Dlaczego smog jest taki groźny?
• Jak chronić się przed smogiem?
• Jak walczyć ze smogiem?
Czym jest smog i gdzie występuje?
Smog jest zjawiskiem, które pojawia się gdy w powietrzu występuje wiele zanieczyszczeń. Warunki takie jak mgła czy brak wiatru sprzyjają ich kumulowaniu się. Na przykład londyński smog siarkowy występuje głównie zimą i ma związek z paleniem w piecach. Zawiera on przede wszystkim związki tlenku siarki, tlenku węgla, sadzę i pyły. W Polsce smogiem objęty jest Kraków i Górny Śląsk. W Los Angeles smog jest głównie fotochemiczny, występuje latem, a powstaje na skutek wydobywających się spalin samochodowych. Zawiera węglowodory, tlenek węgla, tlenki azotu. Smog może prowadzić do występowania zaburzeń oddechowych, krążenia i może wywoływać podrażnienia oczu.
Dlaczego smog jest taki groźny?
Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że oddychamy powietrzem nie najlepszej jakości, często lekceważymy to. Myślimy, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy tylko osób cierpiących na astmę lub inne choroby układu oddechowego. Smog stanowi tymczasem poważne zagrożenie, może zwiększać ryzyko chorób serca o kilkadziesiąt procent. Wbrew pozorom narażone są na nie także osoby, które niedawno rzuciły palenie. Zanieczyszczenia przenikają do krwi i wraz z nią docierają do różnych narządów ciała, mogą nawet poprzez łożysko dostać się do organizmu płodu. Dzieci matek, które oddychały smogiem mogą mieć problemy oddechowe tuż po narodzeniu, a także narażone są na zaburzenia rozwojowe i mają często niższy iloraz inteligencji.
Jak chronić się przed smogiem?
Przed skutkami smogu na pewno pomoże nam się uchronić odpowiednia dieta, na przykład spożywanie kwasów omega-3 zmniejsza efekty wpływu zanieczyszczeń na organizm. Produkty bogate w kwasy omega -3 to migdały, masło, olej rzepakowy, nasiona lnu, pestki dyni. Bardzo podobne właściwości wykazuje także witamina B6 i B12, a znajdują się one w rybach, kaszy gryczanej, kurczaku, indyku, mleku, jajkach, wędlinach, serach. Ważne dla ochrony organizmu przed zanieczyszczeniami jest także spożywanie witaminy C i E, a znaleźć je można w dzikiej róży, rokitniku, czarnej porzeczce, natce pietruszki, czerwonej papryce, brukselce, nasionach słonecznika, pestkach dyni, orzechach laskowych i migdałach.
Jak walczyć ze smogiem?
Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe dzięki specjalnym filtrom zatrzymującym cząsteczki pyłów. Do usuwania zanieczyszczeń gazowych sprawdzi się zastosowanie oczyszczaczy z filtrem węglowym. Można też użyć specjalnych oczyszczaczy plazmowych, które oczyszczają, nawilżają i jonizują powietrze. Pewnym rozwiązaniem w walce ze smogiem jest również użycie roślin pochłaniających dwutlenek węgla z powietrza, sprawdzą się tu szczególnie rośliny doniczkowe.
Obecnie w krajach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone samorządy stawiają na ekologiczne autobusy, metro czy pociągi podmiejskie. Mogą tu pomóc także dobrej jakości ścieżki rowerowe, bo jazda na rowerze i tak jest o wiele zdrowsza niż siedzenie w korkach w pełnym spalin samochodzie.
Swego czasu o smogu wiele się mówiło, głośno było o tym w zimie, gdy wszyscy grzali i był to poważny problem. Teraz temat ucichł, ale poczekajmy do zimy i będzie powtórka z rozrywki.