Dużą popularnością cieszy się piercing, szczególnie ust. Coraz więcej kobiet, jak i mężczyzn decyduje się na tego typu ozdoby. Mimo że piercing ust jest piękny, to niestety przynosi on szkodę dla naszej jamy ustnej. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, które kolczyki mogą powodować uszkodzenia szkliwa i osuwanie się dziąseł.
Czy piercing ust jest szkodliwy dla zębów?
Piercing w ustach, mimo że nie styka się bezpośrednio z zębami, to może on je uszkodzić. Kolczyki takie jak Medusa czy Snake Bites nieustannie ocierają się dyskiem o dziąsła, co powoduje ich podrażnienie, a w efekcie osuwanie. Osunięte dziąsła nie chronią zębów już tak dobrze, co może powodować różnego rodzaju problemy z zębami, począwszy od infekcji, a na ich wypadaniu kończąc. Na sam początek zakładany jest długi labret, który znacznie częściej zderza się z zębami, co może dodatkowo powodować ścieranie się szkliwa. Ścierające się szkliwo może wywoływać dyskomfort podczas jedzenia i picia.
Czy kolczyk w języku może uszkodzić płytkę nazębną?
Jak już wspomnieliśmy, piercing ust jest szkodliwy dla zębów, jednak znacznie większym problemem jest kolczyk w języku. Według niektórych badań prawie 52% osób z kolczykiem w języku boryka się powikłaniami.
Najczęstsze problemy to stany zapalne jamy ustnej, które spowodowane są nieustannym ocieraniem kolczyka o błony śluzowe, co powoduje obrzęki i podrażnienia. Inne problemy, które wynikają np. z zabawy kolczykiem w języku to złamania, ukruszenia, a nawet wybicia zębów, najbardziej zagrożone są jedynki, dwójki, oraz dolne zęby, o które kolczyk obija się najczęściej. Piercing w jamie ustnej powoduje także odsłonięcie szyjek zębowych, co sprawia, że ząb traci stabilność, może wtedy nawet wypaść. Osuwanie się dziąseł może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz przyspieszyć zmiany próchnicowe.
Jaki inny piercing szkodzi zębom i jamie ustnej?
Wszystkie przekłucia, które mają styczność z jamą ustną, mogą powodować problemy. Poza Medusą, Snake Bites i kolczykiem w języku, szczególną uwagę należy zwracać także na:
- Smiley,
- Frowney,
- Cheeks,
- Monroe/Madonna,
- Angel Bites,
- Spider Bites,
- Center Labret,
- Lowbret.
Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia zębów przy piercingu ust?
Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu urazów zębów, to przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by nie bawić się kolczykiem. Nadmierne ruszanie nim powoduje obrzęki, podrażnienia, a w efekcie stany zapalne. Większe ryzyko uszkodzenia zębów istnieje, kiedy piercing jest źle wykonany, dlatego koniecznie udaj się do doświadczonego piercera, który wybierze odpowiednie miejsce oraz wymiary kolczyka. Dbaj o higienę jamy ustnej i stosuj płukanki z wody morskiej, która pozwala zapobiec infekcjom.
Należy także pamiętać, że kolczyki mimo wszystko są raną. Co znaczy, że są narażone na różnego rodzaju infekcje, które mogą z łatwością przedostać się do naszej jamy ustnej. Zanim zdecydujesz się na piercing ust lub kolczyk w języku, zastanów się, czy na pewno chcesz podjąć to ryzyko. Bezpieczniejszą alternatywą dla naszych zębów z pewnością będzie biżuteria nazębna – Twinkles, którą można założyć u stomatologa.
Ja musiałam wyciągnąć kolczyk w języku, bo mi ukruszył jedynkę, miałam je potem baaardzo nierówne 🙁 Nie wyglądało to zbyt ładnie, a szkoda, bo kocham piercing języka i ogólnie ust też 🙁