Właściwe oznakowanie dróg to sprawa nadrzędna, kiedy mowa o bezpieczeństwie na drodze. Oznakowanie poziome jest wymagane nie tylko na drogach, ale też w różnych miejscach pracy. Wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo, ale też usprawnić działanie niektórych firm. Co to jest oznakowanie poziome i do czego jest potrzebne?
2. Oznakowanie poziome – kiedy jest niezbędne?
3. Jakie powinno być oznakowanie poziome?
4. Gdzie wykonuje się oznakowanie poziome?
5. Oznakowanie poziome, które ułatwi Ci życie!
1. Oznakowanie poziome – co to takiego?
Oznakowanie poziome to znaki drogowe, które umieszcza się na nawierzchni. Najczęściej są to linie ciągłe lub przerywane, napisy, symbole itp. Malowaniem takich linii zajmują się uprawnione do tego osoby. Oznakowanie poziome to standard w organizacji ruchu w ofercie firm np. Unistop. Kiedy należy skorzystać z oferty takiej firmy?
2. Oznakowanie poziome – kiedy jest niezbędne?
Takie znaki stosuje się, kiedy należy zapewnić najwyższe bezpieczeństwo uczestników ruchu i innych osób, które są na drodze. Poza bezpieczeństwem, chodzi też o usprawnienie ruchu pojazdów i umożliwienie pieszym swobodnego korzystania z drogi. Oznakowanie poziome także zmniejsza liczbę wypadków. Najważniejsze jednak, żeby zostało ono dobrze wykonane na nawierzchni.
3. Jakie powinno być oznakowanie poziome?
Podczas wykonywania oznakowania poziomego należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Przede wszystkim powinno ono cechować się dużą widocznością w każdych warunkach, mieć wysoki współczynnik odblaskowości, żeby znaki były zauważalne nawet podczas silnych opadów deszczu, mieć dopasowaną szorstkość do nawierzchni a także długi okres trwałości. Oznakowanie poziome powinno być wykonane przy wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów, aby nie uległo ono starciu czy zabrudzeniu. Najczęściej wykorzystuje się farby akrylowe rozpuszczalnikowe i farby wodorozcieńczalne.
4. Gdzie wykonuje się oznakowanie poziome?
Oznakowanie poziome jest stosowane nie tylko na drogach publicznego użytku. Decyduje się na nie wiele firm, a to w trosce o bezpieczeństwo pracowników. Najczęściej znaki poziomowe „zamawiają” właściciele hal i magazynów. Dobrze oznakowane miejsca ułatwiają pracę w takich obiektach, zapewniają bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko wypadków. Podobne zabezpieczenia stosuje się z powodzeniem również w fabrykach.
5. Oznakowanie poziome, które ułatwi Ci życie!
Chyba każdy kierowca miewa od czasu do czasu problemy z parkowaniem. Oznaczenia poziome oczywiście nie zagwarantują nam wolnych miejsc, ale mogą skutecznie ułatwić zaparkowanie. Najczęściej spotykamy je na parkingach podziemnych w centrach handlowych. Ułatwiają znalezienie kierunku wjazdu, segregują miejsca parkingowe, wskazują na jakim dokładnie zostawiamy samochód, ułatwiają wyjazd, sygnalizują miejsca dla niepełnosprawnych itp. Prawda, że wszyscy je znamy? Bez tego parkingi w galeriach nie mogłyby funkcjonować. Podobnie jest w miejscami parkingowymi na osiedlach. Tam również oznakowanie poziome jest niezbędne.
Dodaj komentarz