Dzisiaj, gdy dla wielu z nas tak ważne jest to, by jak najszybciej zaspokajać swoje potrzeby, a gdy prowadzi się biznes – potrzeby klientów i kontrahentów – wówczas szuka się najbardziej innowacyjnych metod. Nie inaczej jest z gotowaniem pierogów. Aby przyspieszyć cały proces, warto postawić na linię do pierogów. Z czego się składa?
- Czego potrzebują producenci pierogów?
- Na czym polega produkcja pierogów?
- Z czego składa się linia do pierogów?
Czego potrzebują producenci pierogów?
Próbując odpowiedzieć na pytanie o to, czego potrzebują producenci pierogów, warto zdać sobie sprawę, że po prostu oczekują minimum strat, szybkości procesu, ale i doskonałego produktu końcowego. Dla producentów istotne jest, by jakość pierogów była idealna, działanie było szybkie, powtarzalne i oszczędne – zarówno jeśli chodzi o wodę, jak i energię. Właśnie dlatego powinni oni postawić na maszyny, które to wszystko zagwarantują, a także będą odporne na działanie substancji chemicznych, będą niezawodne, łatwe i intuicyjne w obsłudze i przyjazne dla środowiska.
Na czym polega produkcja pierogów?
Ręczna, tradycyjna metoda gotowania pierogów polega na wrzucaniu ich bezpośrednio do gotującej wody. Okazuje się, że da się ją powtórzyć również w warunkach przemysłowych. Przykładowo linia do pierogów producenta Zasada Fabryka Maszyn (ZFM-online.com) umożliwia właśnie wrzucanie ich do gotującej się wody, mieszanie, aby uniknąć sklejenia, zbieranie z powierzchni i hartowanie. Wszystkie etapy są w pełni zautomatyzowane. Co więcej, da się dobrać temperaturę wody, czas gotowania i intensywność mieszania adekwatnie do preferencji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pierogi będą rozgotowane lub niedogotowane. Warto wiedzieć, że tego typu linia produkcyjna pierogów nadaje się również do gotowania innych produktów mącznych: klusek, pyz, kopytek.
Z czego składa się linia do pierogów?
A z czego składa się taka linia do pierogów? Co sprawia, że da się je tak idealnie ugotować? Chociaż każda linia jest opracowywana zgodnie z indywidualnymi potrzebami, można wyróżnić kilka ważnych elementów. Składa się więc z:
- formierki do pierogów, a więc urządzenia, które formuje je w dowolnym kształcie i wadze,
- stołu do formowania pierogów – to przy nim stoją osoby, które je lepią,
- transportera wrzutowego – to on wprowadza pierogi do maszyny gotującej,
- maszyny gotującej, czyli kotła warzelnego, który gotuje i odsącza pierogi,
- wanny hartującej – to w niej schładzane są pierogi po ugotowaniu. Może to być też prysznic hartujący lub sekcja schładzająca,
- sekcji suszącej – zdmuchuje resztki wilgoci z pierogów.
Jak widać, da się w pełni zautomatyzować proces, by pierogi były wyprodukowane szybko, z minimalną stratą energii i wody, a wciąż smaczne. Istotne jest to, by urządzenie do przemysłowej produkcji pierogów posiadało właściwą budowę, którą staraliśmy się pokrótce opisać.
Dodaj komentarz