Czy adwokat przy sprawie rozwodowej jest koniecznością? Decydując się na rozstanie i skierowanie sprawy do sądu, pojawia się pytanie czy lepiej zająć się tym samodzielnie czy korzystać ze wsparcia prawnego. Które rozwiązanie jest lepsze? Dlaczego warto zdecydować się na pomoc adwokata od rozwodów?
- Czy można wziąć rozwód bez adwokata?
- Ile trwa rozwód z adwokatem i bez?
- Jak przebiega rozwód?
- Rozwód a konsekwencje prawne
- Ile kosztuje rozwód z adwokatem?
Czy można wziąć rozwód bez adwokata?
Odpowiedź brzmi tak, można wziąć rozwód bez adwokata, jednak nie zwalnia nas to z zachowania pełnej procedury prawnej i wszystkich formalności. Co za tym idzie, zarówno kwestie związane z pismami procesowymi, wnioskami, jak i formą kontaktu z sędzią wymaga uznania tych samych procedur, które obowiązują adwokatów. Dla przeciętnego człowieka nie jest to proste zadanie i z tego też powodu zazwyczaj decydujemy się na wsparcie kancelarii prawnej. Oto kilka przesłanek, które to uzasadniają.
Ile trwa rozwód z adwokatem i bez?
Ciężko określić dokładnie długość postępowania rozwodowego, ponieważ w zależności od tego czy będzie on z orzekaniem o winie, czy bez, ten czas może być zróżnicowany. Każdy chce, aby postępowanie w sądzie było jak najkrótsze, a rozwód z adwokatem to możliwość szybszego zakończenia spraw procesowych (www.kancelariakrs.pl) głównie dzięki temu, że pozew składany przez prawnika raczej nie powinien być dotknięty brakami formalnymi. A korekta tych braków i dopełniane kolejnych formalności to dodatkowy czas, który może wydłużyć cały bieg sprawy nawet o kilka dodatkowych tygodni. Właściwie skonstruowane dokumenty rozwodowe będą wymagały mniejszej uwagi ze strony sądu, co pozwoli na przyspieszenie sprawy.
Jak przebiega rozwód?
Sprawa rozwodowa opiera się przede wszystkim na przesłuchaniu stron, a często też na przesłuchaniu świadków oraz przedstawieniu dowodów. Jest to szereg czynności, do których trzeba się dobrze przygotować. Mając pełnomocnika w postaci adwokata, na rozprawie możemy pojawić się tylko raz – w momencie, gdy sami będziemy przesłuchiwani, w pozostałych przypadkach nasza obecność nie jest wymagana i może nas w tym zastąpić pełnomocnik. On zajmie się wszystkim – przesłuchiwaniem, składaniem wniosków i przedstawianiem dowodów. Jeżeli więc nie czujemy się na siłach, by spotykać się z byłym partnerem czy partnerką na sali sądowej, wsparcie adwokata będzie przydatne.
Rozwód a konsekwencje prawne
Sprawy rozwodowe często wiążą się z oficjalnym zakończeniem związku, który pociąga za sobą także liczne konsekwencje prawne. Warto przy tym wymienić choćby podział majątku, prawo do opieki nad dziećmi czy ustalenie alimentów. Wiąże się to ze znaczą liczbą formalności do spełnienia, jak i szczegółową wiedzą na temat prawnych uwarunkowań czynności rozwodowych. Nawet jeżeli racja leży po naszej stronie, ryzykujemy przegraną sprawą, dlatego też profesjonalna pomoc adwokata może być dla nas korzystniejsza. Nie znając wszystkich przepisów nietrudno jest o błąd, którego konsekwencje będą dla nas dotkliwe i to przez wiele lat.
Ile kosztuje rozwód z adwokatem?
Według przepisów prawa, najniższa stawka dla adwokata w sprawie o rozwód wynosi 720 zł i dotyczy spraw bez orzekania o winie. Gdy mamy do czynienia z orzekaniem o winie, jest to już 1080 zł. Są to jednak stawki minimalne, a koszty mogą się między sobą różnić. Będzie to zależało przede wszystkim od miasta, w którym znajduje się kancelaria prawna, jej wielkość, renoma, a także od indywidualnej umowy zawartej z adwokatem. Rodzaj sprawy i jej skomplikowanie również ma znaczenie. Z tego też powodu nie da się określić, ile kosztuje pomoc prawna przy rozwodzie, a wartości szacunkowe mogą być różne. Trzeba do tego doliczyć także koszty sądowe, które są z góry ustalone przez przepisy prawa.
Dodaj komentarz