Wiele osób boryka się z problemem wypadających, łamliwych czy przesuszonych włosów. Ratunku zwykle szukamy u fryzjera bądź w aptece, tymczasem jest wiele metod, które można z powodzeniem wypróbować w domu, unikając tym samym drastycznego ścięcia, czy też zażywania chemicznych środków. Należą do nich przede wszystkim maseczki, wcierki i oleje.
- Czym są wcierki?
- Kiedy należy stosować wcierki?
- Najczęściej polecane wcierki
- Maseczki na włosy do przygotowania w domu
- Jak działa olejowanie włosów?
Czym są wcierki?
Wcierki są rodzajem odżywek, które aplikujemy przede wszystkim na skórę głowy. Przeważnie mają wodnistą konsystencję i jak sama nazwa wskazuje, należy je wcierać, najlepiej używając do tego palców. Ułatwić aplikacje może również strzykawka, buteleczka z atomizerem lub pipeta.
Kiedy należy stosować wcierki?
Jest to bardzo uniwersalna metoda pielęgnacji włosów, może okazać się ratunkiem w kryzysowych sytuacjach, jak i pomóc utrzymać je w dobrej kondycji przez cały czas. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, chcesz przyśpieszyć ich porost, wzmocnić je lub poradzić sobie z przetłuszczającą się skórą głowy, wcierki to świetne rozwiązanie.
Najczęściej polecane wcierki
Na wielu blogach związanych z modą i urodą możemy znaleźć całą masę przepisów na wszelkiej maści wcierki. Jednak które z nich naprawdę działają ? Warto zwrócić uwagę na lecznicze właściwości ziół takich, jak choćby kozieradka, z której nasion można samodzielnie i bardzo szybko przyrządzić wcierkę. Skutecznie hamuje wypadanie włosów oraz przyśpiesza ich porost. Podobnie działa wcierka z kropli żołądkowych, które są niczym innym jak mieszanką ziół o bardzo pozytywnym działaniu, jak choćby wzmocnienie cebulek włosów i zmniejszenie ilości wydzielania sebum.
Maseczki na włosy do przygotowania w domu
Do przygotowania domowej maseczki wbrew pozorom wystarczy często jeden lub dwa składniki znajdujące się zapewne w każdej lodówce. Takim podstawowym produktem jest na przykład jajko, którego białko nawilża włosy, a żółtko wzmacnia je. Bardzo łatwą do przyrządzenia jest również maseczka z awokado. Wystarczy rozgnieść owoc na papkę, dodać dwie łyżeczki oliwy z oliwek oraz łyżkę miodu. Połączenie tych trzech składników sprawi, że włosy staną się mniej łamliwe, nawilżone i odżywione.
Jak działa olejowanie włosów?
Oleje mają przede wszystkim działanie ochronne. Pomagają również w ich odżywianiu, dodają im blasku i zapobiegają puszeniu się. Można je nakładać na same końcówki lub na całą długość włosów. Do najpopularniejszych należą: olej kokosowy, makadamia, olejek arganowy i migdałowy. Stosując oleje warto nieco poeksperymentować po to, by znaleźć ten, który okaże się najlepszy dla naszego rodzaju włosów. Pamiętajcie również o tym, by po olejowaniu na całej długości dokładnie je umyć.
Oprócz stosowania różnego rodzaju wcierek i maseczek, warto pamiętać także o tym, aby nie narażać włosów na zbyt wysokie temperatury, co ma miejsce np. przy prostowaniu ich prostownicą. Odradza się również chodzenie spać z mokrymi włosami. Również przy korzystaniu z wcierek należy zachować ostrożność, większość z nich należy stosować od 3 do 4 tygodni, a następnie zrobić tygodniową przerwę. Najważniejsza jest przy tym konsekwencja i regularność.
Ciekawy artykuł! Ta wcierka z kropli żołądkowych mnie zaciekawiła… To jest na pewno bezpieczne?
Próbowałam kiedyś olejowania włosów ale niestety w moim przypadku to się nie sprawdziło.