Ciekawostki, Zdrowie

Jak zostać zielarzem? Powody, dla których warto zająć się fitoterapią

Fitoterapia jest najstarszą gałęzią medycyny – to właśnie ona jako jedyna dziedzina była rozwijana w średniowieczu. Ludzie epoki średniowiecza oprócz medycyny klasztornej zajmowali się także medycyną ludową. Jako, że zielarstwo i ziołolecznictwo wiązało się ówcześnie z odprawianiem czarów, wielu zielarzy przypłaciło swoje zainteresowania życiem (byli oskarżani o czary). Dzisiaj możesz swobodnie rozwijać sztukę zielarską, jeśli od zawsze pasjonowała Cię fitoterapia, bez obaw baw się w poszukiwacza i eksperymentatora. Dowiedz się, dlaczego warto zająć się ziołolecznictwem.

Rozbudzasz w sobie miłość do środowiska

Najlepiej zrobisz to poprzez szanowanie zieleni, ziół i kwiatów. Jeśli wcześnie odkryjesz w sobie powołanie zielarza, skup się na biologii lub wybierz się na odpowiednie studia. Zielarstwem możesz zajmować się także jako lekarz neuropatyczny tradycyjny- nie będziesz wtedy poddawać się serii rygorystycznych egzaminów. Szanując środowisko, stajesz się jednym z niewielu ludzi, którzy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania atmosfery. Twoja świadomość sprawi, że będziesz szanować przyrodę, co jest zresztą wymogiem prawnym osób zajmujących się zawodowo fitoterapią. Nie będą Ci obce zasady dotyczące prawidłowego zbierania ziół tak, by ich nie marnować oraz zasady mieszania ze sobą roślin tak by nie stały się trucizną.

Dwa różowe kwiaty na tle zieleni

Stajesz się eksperymentatorem oraz znawcą siebie i innych

Dzięki ziołolecznictwu poznasz nowe obszary wiedzy dotyczącej nie tylko roślin, ale dowiesz się o funkcjonowaniu organizmu człowieka. Nagle może się okazać, że świat dobroczynnych substancji masz na wyciągnięcie ręki, zwykły spacer przerodzi się w fascynującą podróż w poszukiwaniu roślin i ziół.

Nabierasz doświadczenia

Pewnie nauka pokory, którą daje ziołolecznictwo będzie dla Ciebie również przydatna lekcją, równie ważną jak zapamiętywanie nazw ziół i ich właściwości. Dzięki tworzeniu własnych receptur nabierzesz pewności siebie i doświadczenia. Może Ci się jednak zdarzyć,że coś się nie uda, wtedy nauczysz się na własnym błędzie i zapamiętasz, że dana receptura wymaga zupełnie innego połączenia roślin. Warto prowadzić notes z zapiskami na temat wpadek i sukcesów. Uczysz się przy okazji pokory, ponieważ im bardziej zagłębiasz się w fitoterapię, tym bardziej uświadamiasz sobie ile jeszcze trudów przed Tobą. Świat roślin jest nieograniczony!

Samotna stokrotka

Tworzysz coś użytecznego i pomagasz

Nigdy nie zapominaj, że Twoja praca służy innym ludziom i Tobie. W obecnej rzeczywistości coraz rzadziej można sobie pozwolić na tworzenie rzeczy od podstaw, więcej czasu spędza się w świecie wirtualnym. Masz szansę docenić to, że robisz coś indywidualnie czerpiąc przy tym z natury. Pomyśl ilu ludziom pomogą złagodzić dolegliwości Twoje świetne nalewki, stemple ziołowe na obolałe nogi czy aromatyczne napary.

Bądź uważnym obserwatorem świata, Twoja pasja czy zawód są naprawdę kreatywne. Wiele rzeczy możesz przygotować razem z dziećmi (jeśli je posiadasz) lub z przyjaciółmi. Poza tym poznawanie flory da Ci wiele radości i może stać się kluczem do Twojego szczęścia.

22 lutego 2016

1 komentarz do “Jak zostać zielarzem? Powody, dla których warto zająć się fitoterapią”

  1. To bardzo stara i szlachetna odnoga medycyny. Sama po wielu latach w korporacji, zmęczona i sfrustrowana swoją pracą postanowiłam coś zmienić. Zaczęło się od pielęgnowania moich zainteresowań po godzinach pracy. Później zapisałam się na studia podyplomowe z zielarstwa i fitoterapii i żałuję, że tyle zwlekałam z przebranżowieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.