Palenie papierosów jest bardzo szkodliwe. Powoduje choroby płuc, uszkadza smak i wpływa na przyspieszenie procesów starzenia. Dlatego warto jak najszybciej porzucić ten nałóg. Łatwo powiedzieć, trudniej niestety zrobić. Czasami chęć zapalenia papierosa jest tak silna, że nie można się jej oprzeć. Chcesz wiedzieć jak szybko
i skutecznie pożegnać się z dymkiem? Przeczytaj nasz artykuł!
• Odpowiednia motywacja to podstawa
• Jak rzucić palenie i nie przytyć?
• Czy e-papieros pomaga rzucić palenie?
• Czy warto rzucając palenie wspierać się farmakologią?
Odpowiednia motywacja to podstawa
”Od jutra rzucam palenie!”- łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wiesz to doskonale na swoim przykładzie. Wiele razy już tak mówiłaś i, w najlepszym wypadku, wytrzymywałaś tydzień bez papierosa, po czym bez wyrzutów sumienia wracałaś do nałogu. Dlaczego? Wszystkiemu winna była motywacja. A raczej jej brak.
Jeśli znajdziesz w swoim życiu cel, dla którego chcesz rzucić palenie np. chcesz, żeby twoja cera wyglądała zdrowiej, wtedy będziesz dążyć do jego osiągnięcia za wszelką cenę. Jak nie potrafisz tego zrobić samodzielnie to zapisz się do specjalnej grupy terapeutycznej, która wesprze cię w tej nierównej walce. Dzięki nim łatwiej uda ci się znaleźć siłę na pokonanie nałogu.
Jak rzucić palenie i nie przytyć?
To bardzo trudna sprawa. W końcu często słyszy się, że osoby, które pokonały nałóg nikotynowy zaraz potem musiały stoczyć kolejną walkę, o powrót do szczupłej sylwetki. Często bowiem problemem rzucających jest to że nie mają czym zająć rąk. Dlatego znajdują sobie idealny zamiennik papierosa w postaci widelczyka do ciast i ciastka na talerzu.
A to w krótkim czasie skutkuje niechcianym przyrostem tkanki tłuszczowej. Dlatego nie objadaj się! Zwalcz pojawiającą się na początku pokusę sięgnięcia po niezdrową przekąskę, a już po kilku dniach odczujesz przypływ energii i chęci do życia.
A wtedy żadne słodkie wspomagacze nie będą ci potrzebne!
Czy e-papieros pomaga rzucić palenie?
Wiele osób opowiadając o tym czym wspierali się rzucając nałóg wymieniają e-papierosy. I są to najczęściej osoby, które jak się później okazało, długo bez dymka nie wytrzymały. E-papieros nie likwiduje nałogu. On jedynie jest substytutem tradycyjnego papierosa, który nie wydziela do otoczenia tylu szkodliwych substancji. Do otoczenia nie, ale twojemu zdrowiu nadal szkodzi.
Dostarcza ci on bowiem nikotyny, a to od niej właśnie jesteś uzależniony. Czyli tak w zasadzie nie rzucasz palenia, jedynie zmieniasz sposób przyjmowania nikotyny. W dodatku badania wykazały, że osoby zaczynające od palenia e-papierosów częściej przerzucały się na ich analogową wersje. W przypadku osób, które już kiedyś miały do czynienia z tradycyjnym dymkiem, a teraz palą elektroniczne papierosy prawdopodobieństwo powrotu do pierwotnego nałogu jest jeszcze większe. Dlatego e-papierosom mówimy stanowcze: „nie!”
Czy warto rzucając palenie wspierać się farmakologią?
Zdania na ten temat są podzielone. Zwolennicy tego rozwiązania do jego największych zalet zaliczają utrzymanie wagi na stałym poziomie i fakt, że rzadko osoby przyjmujące gumy czy tabletki nikotynowe sięga po papierosa. Nie sięgają nie dlatego, że nie czują takiej potrzeby, ale dlatego, że dostarczyli organizmowi nikotyny w inny sposób. Czyli, tak jak
w przypadku e-papierosa, nadal karmią swój nałóg i szkodzą swojemu zdrowiu. Lepiej znajdź inny, zdrowszy sposób na rzucenie palenia. Twój organizm na pewno ci za to podziękuje.
Palenie trzeba chcieć rzucić, bo inaczej to niewiele da. A E-papierosy? Wcale nie pomagają, stają się tylko zastępstwem.