Jednym z podstawowych i naturalnych zdolności człowieka jest bieganie. Najczęściej biegamy po to, by poprawić swoją kondycję i wzmocnić ciało. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odpowiednia technika biegania ma ogromne znaczenie, zarówno na to, jakie będziemy osiągać rezultaty w tym zakresie, jak również będzie wpływać na nasze ciało bezpośrednio. Niepoprawny styl biegu może przyczynić się do kontuzji i urazów, których lepiej uniknąć.
• Jak stawiać stopy podczas biegania?
• Jakie powinno być ustawienie miednicy i sylwetki?
• Jak prawidłowo ruszać rękoma w trakcie biegania?
• Jakie mięśnie pracują podczas biegania?
Jak stawiać stopy podczas biegania?
W trakcie biegu ważne jest ułożenie całego naszego ciała. Biegając trzeba pamiętać o tym, jak stawiamy stopy, w tym wypadku bardzo istotne jest bieganie na śródstopiu, czyli pierwszy kontakt z podłożem ma śródstopie, a pięta jedynie nieznacznie dotyka ziemi, dzięki czemu dochodzi do amortyzacji całego ciała. Stawiając kroki od pięty do śródstopia obciąża się kolana, biodra i kręgosłup, co zdecydowanie może zaowocować kontuzjami, a już na pewno bólem.
Nie należy również stawiać dużych kroków, starając się wysunąć nogę jak najdalej do przodu, inaczej cały ciężar pójdzie na piętę, a stawy kolanowe będą zbytnio się prostować, co niekorzystnie na nie wpłynie. W prawidłowym biegu kolana powinny być lekko ugięte, co zmniejszy ich obciążenie.
Jakie powinno być ustawienie miednicy i sylwetki?
Przede wszystkim miednica nie powinna być luźna. Postawa powinna być wyprostowana lub lekko pochylona do przodu, dzięki czemu stawiane przez nas kroki nie będą hamowane. Nie powinno się garbić ani patrzyć w swoje buty, biegając trzeba być wyprostowanym i patrzeć nie w dół ani nie w górę, tylko przed siebie. Wbrew pozorom głowa również odgrywa tu ważną rolę, dzięki niej będziemy w stanie zapanować na wyprostowaną sylwetką, poza tym o wiele łatwiej się oddycha, a nogi lepiej pracują.
Trzeba pamiętać, że głowa powinna być ustawiona w jednej linii z zresztą ciała i nie kręcić nią na boki. Dodatkowo nie ma znaczenia czy oddychać się nosem, czy ustami, ważne by było to dla nas wygodne i by dostarczać do płuc jak najwięcej tlenu.
Jak prawidłowo ruszać rękoma w trakcie biegania?
Zarówno rąk, jak i ramion nie powinno się trzymać za wysoko. Ich główną rolą jest wspomaganie reszty ciała w biegu ciągnąc je do przodu. Ręce współpracują z nogami i są z nimi ściśle powiązane, wymuszając na nich pewien ustalony rytm. Im szybciej biegamy, tym szybciej wykonujemy wymachy rąk. Powinny być one lekko ugięte w łokciach i delikatnie wysunięte do przodu tuż przed klatką piersiową, jednak nie mogą być wyciągane za bardzo, bo w ten sposób nas spowolnią i szybciej zużyjemy energię.
Dodatkowo palce u rąk nie należy zaciskać w pięści, tylko swobodnie je wyprostować, natomiast barki w trakcie biegu nie powinny wykonywać zbędnych ruchów, aby w ten sposób nie wykorzystywać niepotrzebnie zbyt wiele energii. Ważne jest również rozluźnienie, zbytnie napięcie mięśni usztywnia i spowalnia.
Jakie mięśnie pracują podczas biegania?
Biegając używamy głównie mięśni, a nie stawów. Zły krok biegowy i zbytnie obciążenie kolan może powodować kontuzje i taki bieg przyniesie nam więcej bólu i cierpienia, niż przyjemności, zdecydowanie może nam również bardziej zaszkodzić. Warto więc nauczyć się prawidłowego biegania, żeby zminimalizować ryzyko urazów, które przy złej technice są bardzo częste, a których można łatwo uniknąć. Zacznij biegać, bo warto biegać!
To mi się chyba przyda, myślałam nad rozpoczęciem przygody z bieganiem, ale nie bardzo wiedziałam jak się za to rozsądnie zabrać. Dzięki!
jak chce się biegać, to na pewno trzeba wiedzieć jak, bo inaczej to można sobie tylko zrobić krzywdę.