Polacy uczą się oszczędności i coraz chętniej otwierają konta oszczędnościowe, zakładają lokaty. Akcje i waluty nadal jednak nie są popularnymi metodami inwestowania. Przekonaj się, które ze sposobów oszczędzania najchętniej wybierają Polacy.
1. Lokata terminowa
2. Konto oszczędnościowe
3. Mieszkania i nieruchomości
4. Fundusze inwestycyjne
5. Złoto
1. Lokata terminowa
Lokata terminowa jest zachowawczym i dość bezpiecznym narzędziem służącym do powiększania środków finansowych. Już od wielu lat statystyki wskazują na to, że Polacy umieszczają na lokatach terminowych dość duże kwoty. Lokaty mogą się różnić wysokością oprocentowania, a także czasem, na który dana lokata zostaje założona. Metoda ta ma swoje dobre i złe strony. Do złych zalicza się na pewno to, że pieniądze są na jakiś czas „zamrożone”, natomiast dobrą stroną jest to, że powiększa się zasób Twoich środków ( w zależności od wielkości oprocentowania).
2. Konto oszczędnościowe
Posiadanie konta oszczędnościowego jest już pewnego rodzaju normą. Oprócz standardowego rachunku bankowego, Polacy korzystają z konta oszczędnościowego. Posiadanie tego konta ma niewątpliwie jedną główna zaletę: otwiera się je na czas nieokreślony, co wiąże się z tym, że można lokować na koncie pieniądze cały czas – poprzez jednorazowe zasilenie lub wpłacanie regularnie pewnych kwot.
3. Mieszkania i nieruchomości
Wykupienie i wynajmowanie mieszkania jest dziś jeszcze bardziej popularnym sposobem oszczędzania pieniędzy niż lokata czy konto bankowe. Poprzez możliwość opłacania rat kredytu czynszem najmu, ta metoda lokowania pieniędzy jest bardzo opłacalna. Inwestorzy poszukują najchętniej mieszkań do remontu, dobrze usytuowanych. Najbardziej popularne są także średnie nieruchomości, mieszkania dwu- i trzypokojowe.
4. Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne są alternatywa wobec lokat. Przez bankowców fundusze inwestycyjne nazywane są „czarnymi skrzynkami”- główną ich zaletą jest gwarancja zwrotu kapitału, nawet w wypadku niekorzystnego rozwoju wydarzeń na rynku finansowym. Problemem może być jednak wybranie najbardziej opłacalnego funduszu inwestycyjnego, gdyż na rynku jest ich bardzo dużo. Minusem funduszy inwestycyjnych jest opłata przy zakupie uczestnictwa, do której dochodzi jeszcze opłata manipulacyjna.
5. Złoto
Oszczędzanie poprzez lokowanie złota należy do najstarszych metod. Złoto zawsze było traktowane jako lokata, na którą zawsze można liczyć. Zmiany cen złota nie są kompatybilne ze zmianami cen akcji, dlatego złoto jest dobrym dodatkiem do portfeli akcyjnych. Polacy lokują złoto na lokatach długoterminowych – jest to dobre rozwiązanie ze względu na trwałość tego kruszcu (istnieje małe prawdopodobieństwo, że ucierpi np. w trakcie pożaru). Niektóre fundusze inwestycyjne zajmują się także wąską dziedziną jaka jest inwestowanie na rynku złota. Kolekcjonerzy monet również zdecydowanie zyskują na lokowaniu ich w banku. Fani monet mogą być skłonni zapłacić za nie nawet kilkanaście procent więcej niż oferuje rynek.
Polacy coraz chętniej inwestują, czego najlepszym dowodem jest kupowanie przez nich nieruchomości oraz zainteresowanie rynkiem złota. Okazuje się, że lepiej niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, opłaca nam się ich lokowanie w bankach. Dotyczy to nie tylko młodych ludzi, coraz częściej do lokowania pieniędzy przekonują się także seniorzy.
Ja mam konto oszczędnościowe i uważam, że jest to bardzo dobra forma odkładania pieniędzy, polecam