Jeśli zastanawiasz się nad piercingiem, będziesz musiał podjąć kilka ważnych decyzji, wybrać między innymi miejsce i rodzaj przekłucia. Wiele osób decyduje się na kolczyki w okolicach twarzy. Jeśli ty również to rozważasz, powinieneś poznać najważniejsze szczegóły na ich temat. Jakie są ich rodzaje? Ile się goją? Na te, i inne pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.
- Kolczyki na twarzy – dla kogo?
- Jakie są rodzaje piercingu twarzy?
- Ile goją się kolczyki w okolicach twarzy?
- Skutki uboczne i przeciwwskazania do piercingu twarzy
Kolczyki na twarzy – dla kogo?
Kolczyki na twarzy jeszcze kilkanaście lat temu były uznawane za raczej kontrowersyjny element wizerunku. Sporo się jednak pozmieniało, społeczeństwo stało się nieco bardziej tolerancyjne i liberalne w kwestii wyglądu. Zatem i kolczyki na twarzy w wielu przypadkach są już na porządku dziennym. Fakt jest jednak taki, że nie wszystkim będzie pasował taki rodzaj przekłucia. I nie chodzi o względy estetyczne, a raczej o kwestię tego, jak się z taką ozdobą będziemy czuć i czy pasuje ona do naszej osobowości. Na kolczyki w widocznych miejscach decydują się przede wszystkim osoby, które lubią zwracać na siebie uwagę. Jest to bowiem element, który przyciąga wzrok i jest bardzo widoczny. To, czy kolczyk na twarzy jest dobrym pomysłem, zależy również od roli społecznej, którą pełnimy. Jeśli przykładowo jesteśmy nauczycielem, to taka zmiana w wizerunku prawdopodobnie nie będzie mile widziana. Również u uczniów widoczne ozdoby w wielu szkołach mogą nie być tolerowane. Zanim więc zdecydujemy się na przekłucie, przemyślmy dokładnie za i przeciw, oraz dowiedzmy się możliwie najwięcej o samym zabiegu, gojeniu, itp.
Jakie są rodzaje piercingu twarzy?
Rodzaje piercingu dzielimy na podgrupy, związane z elementem twarzy, który ma być przekłuwany. Będziemy mówić więc o piercingu nosa, brwi, policzkach, wargi, języka. Przekłucia konkretnych części twarzy mogą być również różnego typu, stylu. Dla przykładu kolczyk w płatku nosa nosi nazwę nostril, kolczyk w przegrodzie nosowej to septum, a kolczyk tuż nad nosem nazywamy bridge. Kolczyki w wardze również mają swoje nazwy. Kolczyk na środku języka to venom, kolczyk w wędzidełku nazywa się tongue web. Z kolei w brwiach możemy sobie zrobić typowy eyebrow (klasyczny kolczyk w brwi), lub anti-eyebrow (kolczyk pod brwią).
Ile goją się kolczyki w okolicach twarzy?
To, jak długo będzie goił się kolczyk, zależy od rodzaju przekłucia, a także indywidualnych tendencji organizmu. Kolczyki w nosie, bez względu na rodzaj, goją się około 2-3 miesięcy. Przy przekłuciach wargi jest to nieco bardziej zróżnicowane. Przekłucia zewnątrz jamy ustnej goją się różnie, może być to 1 miesiąc (wędzidełko), ale niekiedy nawet 5 miesięcy (podwójne przekłucia centralnej części wargi). Standardowe, pojedyncze przekłucie pod lub nad wargą to około 2- lub 3-miesięczny okres rekonwalescencji, to tak samo jak w przypadku piercingu w łuku brwiowym.
Skutki uboczne i przeciwwskazania do piercingu twarzy
Jeszcze przed tym, jak zdecydujemy się na piercing twarzy, czy innych części ciała, musimy zdawać sobie sprawę o możliwych skutkach ubocznych. Do przekłuć w okolicach twarzy należy podchodzić z dużą ostrożnością. Do najczęstszych powikłań należą: stan zapalny, krwawienie, obrzęki. Warto również dodać, że w pewnych sytuacjach zdrowotnych kolczyki nie są wskazane. Powinniśmy z nich zrezygnować, jeśli cierpimy na: choroby skórne, cukrzycę, nowotwory, alergie (w szczególności) na metale, choroby wirusowe.
Warto jeszcze dodać, ze taki standardowy czas gojenia jest przewidziany dla osób, które dbają o świeże przekłucie. Jak wda się jakiś zakażenie to goić może się rok albo i dłużej…
Ja mam kolczyk w nosie i matko… Goi się już pół roku i za każdym razem jak jestem osłabiona to się babra, POMOCY….
Lepiej się udaj do swojego piercera, może się okazać, że kolczyk źle siedzi i trzeba wymienić :/