Edukacja, Turystyka

Gdzie na wycieczkę szkolną? 5 zamków królewskich, które warto zwiedzić

Zastanawiasz się gdzie pojechać na wycieczkę szkolną, by Twoi podopieczni mieli pod dostatkiem wrażeń, a wyjazd był połączeniem przyjemnego z pożytecznym? Możesz wybrać dla Swojej klasy zwiedzanie dawnych zamków królewskich- będzie to dla uczniów niezapomniana lekcja historii.

1. Zamek w Warszawie

W XVI wieku zamek był siedzibą króla Zygmunta I i jego żony Bony Sforza. Został rozbudowany za panowania Zygmunta III Wazy. Jeśli przedstawisz uczniom kolejne zmiany w budowli zamku, będziesz mieć dobrą okazję do przekazania klasie wiedzy o stylach architektonicznych. Historia poszczególnych władców zamieszkujących zamek również powinna być dla uczniów ciekawa i pouczająca.

Przy okazji zwiedzania zamku warszawskiego, pokaż podopiecznym także Pałac na Wyspie czyli Łazienki Królewskie. Możesz tu wspomnieć uczniom o panowaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Podczas zwiedzania Pałacu na Wyspie możesz także pokazać klasie Królewską Kolekcję Obrazów, Galerię Rzeźby oraz wejść za kulisy Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii.

Zamek Królewski w Warszawie

2. Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu położony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko -Częstochowskiej, jest dobrym miejsce do zwiedzania przez grupy uczniów. Został a XVI wieku wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego jako jedna z największych warowni. Jako, że w połowie XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym, będziesz mieć szansę na pokazanie swojej klasie „na żywo” czym charakteryzowały się budowle renesansowe. Dobrym pomysłem na urozmaicenie wycieczki może być zwiedzenie sali tortur (zwanej Katownią Warszyckiego) usytuowanej na terenie przedzamcza. Możesz pokazać uczniom narzędzia takie jak: Krzesło Czarownic, Żelazną Dziewicę czy Hiszpański But.

3. Zamek na Wawelu

Zwiedzanie zamku na Wawelu jest dobrym sposobem na pokazanie uczniom kwintesencji polskości (jako, że Kraków był pierwotnie stolicą Polski). Na Wawelu, warto pokazać uczniom słynną kolekcję arrasów Zygmunta Augusta, a także zapoznać ich ze stylem budowy romańskiej. Niewątpliwą atrakcją dla klasy będzie odwiedzenie Smoczej Jamy. Warto pamiętać także o Katedrze na Wawelu, gdzie mieszczą się groby królów, książąt polskich oraz bohaterów narodowych.

4. Zamek we Fromborku

Zamek we Fromborku (na Warmii) nie jest typowym zamkiem, można go zaliczyć do budowli obronnych. To właściwie ufortyfikowana gotycka katedra. Zwiedzanie zamku może być dobrym pomysłem na zapoznanie klasy ze stylem gotyckim. Na Wieży Katedralnej we Fromborku pracował polski astronom Mikołaj Kopernik, więc to dobra okazja, by przybliżyć uczniom sylwetkę dawnego naukowca. Na pewno Twoją klasę zaciekawi fakt, że w 1571 roku na Wzgórzu Katedralnym zainstalowano pierwszy w Polsce system wodociągowy.

Zamek we Fromborku

5. Zamek w Książu

Zamek książąt Wałbrzyskich (w Książu) jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie (największym na Dolnym Śląsku). Zwiedzanie zamku jest dobrą okazją do zapoznania podopiecznych z historią rodu Hochbergów, a także zwiedzenia Holu Myśliwskiego czy Kompleksu Sali Balowej. Podczas II wojny światowej rodzina Hochbergów musiała opuścić zamek, a budowla została przebudowana zgodnie z niemieckim projektem „Reise” – na podstawie zmieniających się kolei losu zamku, można zainicjować pogadankę o tajemnicach II wojny światowej. Zwiedzanie budowli będzie także doskonałą okazją, by zapoznać klasę z zamieszkującymi dawniej zamek osobowościami (na przykład z niezwykłej urody księżną Daisy).

Zabierając klasę w jedno z wymienionych miejsc, masz możliwość pokazać uczniom skrawek historii. Będziesz mieć też gwarancję, że Twoi podopieczni nie będą się nudzić, a podczas zwiedzania zamkowych atrakcji, zdobywana przez nich wiedza będzie połączona z przyjemnością.

22 lutego 2016

2 komentarze do “Gdzie na wycieczkę szkolną? 5 zamków królewskich, które warto zwiedzić”

  1. Ja mam z tej listy zaliczony Wawel, Ogrodzieniec i Książ. Z czego Książ robi najlepsze wrażenie. Jest taki najbardziej… hmm… monumentalny, że tak to nazwę. Wawel na drugim, a Ogrodzieniec w sumie to takie pół-ruiny, wygląda jakby miał się lada dzień rozsypać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.