Yerba mate to napar z wysuszonych liści i patyczków ostrokrzewu, choć są różne rodzaje yerby, z różnymi dodatkami oraz o różnych smakach. Zdania na temat tego naparu są rozmaite, znajdą się wielcy wielbiciele tej herbaty, ale także i ludzie, którzy są do niej sceptycznie nastawieni. Wiele osób również pyta czy picie yerba mate jest zdrowe, czy raczej działa szkodliwie na nasz organizm.
Czym jest yerba mate?
Napój ten był i nadal jest bardzo popularny w krajach Ameryki Południowej, jak również w niektórych krajach bliskiego wschodu. Kiedyś, żuto liście ostrokrzewu, co działało pobudzająco, rozjaśniało umysł i odpędzało uczucie głodu. Jezuici, którzy jako pierwsi to odkryli, bardzo cenili sobie te właściwości i zaczęli rozpowszechniać napój w Europie. Yerba podawana jest w specjalnych naczyniach zwanych mate oraz pita jest przy użyciu bombilli, rurki służącej do picia. Są różne gatunki yerby, obecnie dostępna jest w wielu wariacjach i smakach z różnymi dodatkami, jak również można kupować ją w torebkach. Jaki ma jednak wpływ na nasze zdrowie?
Yerba mate i zdrowie
Yerba ma bardzo mocny smak, posiada również kofeinę, która w różnych odmianach może mieć różne natężenie. Podobnie jak kawa i herbata działa pobudzająco, jednak w odróżnieniu, chociażby od kawy, nie wypłukuje magnezu. Jest również źródłem polifenoli, substancji o właściwościach przeciwutleniających i antymutagennych, które mają duże znaczenie przy zapobieganiu nowotworom, udarom mózgu i niektórych chorób przewlekłych. Działa też pozytywnie na układ żołądkowo-jelitowy, wspomaga wydzielanie żółci i tym samym poprawia pracę jelit. Z niektórych badań wynika, że pomaga w zwalczaniu „złego” cholesterolu.
Yerba na odchudzanie
Potwierdzone jest również, że napar w liści ostrokrzewu pozytywnie wpływa na proces odchudzania. Dodając do naparu guaranę oraz liści damiany, uzyskujemy jeszcze lepszy efekt. Składniki te, jak i sama yerba, mają duży wpływ na przemianę materii. Działa stymulująco na ośrodek nerwowy, co zwiększa filtrację w nerkach i często był używany jako środek moczopędny. Warto również wiedzieć, że yerba posiada potas, magnez i mangan, które bezpośrednio są odpowiedzialne za chudnięcie. Dodatkowo, co już udowodnili jezuici, przedłuża uczucie sytości, a więc rzadziej będzie się sięgało po jedzenie.
Wady yerby
Jak wszystko, także i yerba ma skutki ubocze, czasem bardzo niepożądane. Kiedyś naukowcy przekonywali, że picie dużej ilości tego naparu sprzyja zachorowania na raka, jednakże wykazano również, że główną przyczyną był fakt, iż ludzie, na których przeprowadzano badania, byli osobami palącymi tytoń oraz mającymi do czynienia z innymi zanieczyszczeniami, które bezpośrednio się do tego przyczyniły. Zostało to więc obalone. Dodatkowo yerba działa moczopędnie, co może doprowadzać odwodnienia organizmu. Wszystkie negatywne skutki, jakie mogą wystąpić dotyczą jednak dużych ilości tego naparu, spożywana okazjonalnie od czasu do czasu, nie zaszkodzi nikomu, a może pomóc, dzięki wielości swoich zalet. Umiar jest więc wskazany.
Ja do Yerby nie umiem się przekonać. Próbowałam podchodziłam do tego kilka razy, ale jej zbyt cierpki gorzki smak mnie odrzuca.