Jak oduczyć psa skakania – sposoby na niesfornego pupila
Ciekawostki

Jak oduczyć psa skakania – sposoby na niesfornego pupila

Dzwonek do drzwi i oto pies już czeka niczym sportowiec w bloku startowym. A kiedy ruszy się klamka i chwilę później drzwi staną otworem, zaczyna się codzienny psi rytuał radosnego, nieskrępowanego skakania na gości. Sam jeszcze może nie masz pretensji o takie powitanie – może nawet cieszy cię taka demonstracja entuzjazmu psa na twój widok, gdy wracasz do domu po całym dniu pracy. Może – choć nie jest powiedziane, że już teraz albo w przyszłości zachowanie twojego psa nie zacznie cię irytować. Co jednak mają powiedzieć ci, którzy przychodzą do ciebie w gościnę?

Nie ma co ukrywać, skaczący na ludzi pies wprowadza przy takich wizytach dużo zamieszania i bardzo utrudnia gościom spokojne… no właśnie, rozgoszczenie się.
Co zrobić, żeby twój pupil przestał zachowywać się w ten sposób? Czy są jakieś metody, by utemperować ten jego energiczny charakter? Tak, na szczęście są. Jak więc to zrobić?

1. Nie czekaj

Jeśli chcesz nauczyć psa właściwych zachowań, musisz zacząć jak najwcześniej. Nie można zwlekać. Z pewnością wiesz, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli i generalnie lepiej przyswajają wiedzę. To zrozumiałe, w końcu to w pierwszych latach życia trzeba nauczyć się większości tego, co ważne.

Tak samo sprawa wygląda w przypadku zwierząt. Jeżeli nie zaczniesz uczyć psa właściwego zachowania już od szczeniaka, potem może być za późno. Właściciele psów nie reagują często na skakanie swych pupili, dopóki te są małe – no bo przecież szczeniaki powinny być energiczne, a poza tym to takie rozczulające i w ogóle. Ale czas mija szybko i ani się obejrzysz, gdy mały szczeniaczek zamieni się w wielkie bydlę, a kiedy będzie cię przewracać, skacząc na ciebie przy drzwiach, niewątpliwie pomyślisz: „Trzeba było oduczyć tego Azora, jak był jeszcze mały”.
A więc działaj bezzwłocznie! A jak? Już mówię.

pies patrzący w górę

2. Ignoruj

Co chce osiągnąć pies, skacząc na ludzi? Chce zwrócić ich uwagę, wciągnąć w jakąś interakcję. Zatem karanie go, krzyczenie na niego czy odpychanie nie oduczy go tego zachowania. Toż to przecież woda na jego młyn. Zareagowałeś, a o to mu właśnie chodziło! Pełny sukces!
Dlatego lepszy rezultat odniesiesz, jeżeli nie będziesz zwracał na psa uwagi. W razie czego odwracaj się do niego plecami. Niech poczuje, że nie tędy droga.

3. Zajmij psa czymś innym

Daj psu jakieś zadanie, które nie pozwoli mu skakać na gości. Nazywa się to metodą zachowania sprzecznego. Najlepiej sprawdza się tutaj komenda „siad”, jako że psy stosunkowo łatwo się jej uczą. Kiedy więc otworzą się drzwi, wydawaj psu tę komendę. Nie da rady jednocześnie siedzieć w miejscu i skakać na ludzi – musiałby być psim cudotwórcą.

Oczywiście przynajmniej z początku powinieneś nagradzać psa zawsze, gdy uda mu się powstrzymać swój energiczny entuzjazm i grzecznie usiedzieć w miejscu. Ćwicz to z psem w wolnych chwilach. Nie czekaj, aż naprawdę napatoczą się jacyś goście – znajdź kogoś do pomocy i zainscenizujcie całą sytuację.

4. Podaruj psu zabawkę

Zabawka także może powstrzymać psa przed skakaniem na ludzi. To tak naprawdę nic innego jak kolejna wariacja metody zachowania sprzecznego. Daj psu zabawkę do pyska, a pojawi się konflikt interesów – jak tu teraz skakać na gości, kiedy ryzykuje się przy tym utratę ulubionej zabawki? Trzeba iść z nią do jakiegoś kąta, gdzie nikt nie będzie niepokoił, i poświęcić jej całą uwagę.
Można też nauczyć psa komendy „szukaj zabawki” i stosować ją w wymagających tego sytuacjach.

głaskanie psa

5. Jak uspokoić psa na spacerze?

Nie tylko w domu psy odstawiają takie numery – bywa, że skaczą na obcych ludzi chociażby podczas przechadzki w parku. Idziesz sobie z psem, spotykasz znajomego czy znajomą, chcecie porozmawiać, ale pies szaleje, jak to on. W takim wypadku przydepnij smycz. Od razu zmniejszysz mu pole manewru i uniemożliwisz te dzikie wybryki.

6. W razie potrzeby wejdź kilka razy

Otwierasz drzwi, a tu pies rzuca się na ciebie w swoich typowych podskokach? Wycofaj się, zamknij za sobą drzwi, odczekaj chwilę i wejdź jeszcze raz. Znów to samo? Powtórz całą operację. Psa takie zachowanie zaskoczy i za trzecim czy czwartym razem prawdopodobnie nie będzie już na ciebie skakał, tylko pozwoli ci wreszcie normalnie wejść.

28 kwietnia 2016

1 komentarz do “Jak oduczyć psa skakania – sposoby na niesfornego pupila”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.