Ćwiczenie na siłowni to jedne z najczęściej wybieranych form treningu, którego podejmują się i mężczyźni i kobiety, a powodów, dla których się na to decydują jest wiele – żeby schudnąć, przybrać masy mięśniowej, albo po prostu, żeby dobrze się czuć. Trening na siłowni to jednak coś więcej. O czym powinno się pamiętać przed wykupieniem karnetu?
• Jak często chodzić na siłownię?
• Jakie ćwiczenia wykonywać?
• Jak długo ćwiczyć?
• Jak się odżywiać?
• Jak ćwiczyć bezpiecznie?
• Pamiętaj o cierpliwości i wytrwałości
Jak często chodzić na siłownię?
Od razu trzeba zaznaczyć, że niewskazane jest codziennie chodzenie na siłownie, zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem są 3-4 wizyty w tygodniu. Ciało, szczególnie po cięższym treningu potrzebuje czasu na regeneracje i odpoczynek, w innym przypadku bardzo łatwo jest przemęczyć organizm, osłabić go, a tym samym narazić na urazy i kontuzje.
Wszystko zależy od tego, co chce się osiągnąć. Jeżeli nie wie się jakie ćwiczenia można wykonywać, zawsze można spytać o radę trenera, który podpowiedzieć ci, jakie ćwiczenia można robić i na jakim sprzęcie. Zapewne też może udzielić informacji na temat tego, jaki trening wpływa na dane partie ciała. Warto jednak rozpocząć od treningu całościowego w celu przyzwyczajenia organizmu do wysiłku, poprawi kondycję i nieznacznie zmieni twoją sylwetkę. Później można dowolnie wybrać, co chce się ćwiczyć, a takich zestawów jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń i ich intensywności. Mówi się jednak, że najbardziej optymalny czas ćwiczeń wynosi około godziny. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie rozpoczynać treningu bez rozgrzewki, ponieważ nierozgrzane i nieprzygotowane mięśnie są narażone na kontuzje i szybsze przemęczenie. Rozgrzewka to około 10 minut lekkich ćwiczeń na przykład na rowerku czy bieżni. < To, co jemy i kiedy jemy ma również duży wpływ na przebieg naszego treningu. Idąc na siłownie nie powinno się objadać, ale i nie powinno się przychodzić z pustym żołądkiem, chyba że chce się spalić tkankę tłuszczową – wtedy jest to wskazane. W innych przypadkach najlepiej wcześniej zjeść coś lekkiego i w niewielkich ilościach. Po treningu koniecznie trzeba też coś zjeść, najlepiej jakieś mięso wołowe lub drobiowe oraz warzywa. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i pić dużo wody mineralnej. Bezpieczeństwo jest podstawą i wykonując jakiekolwiek ćwiczenia trzeba o nie zadbać. Nie powinno się brać na siebie zbyt wiele ciężarów, które mogą nam spaść, wyślizgnąć się lub zwyczajnie przesadzimy i zbytnio obciążymy nasze ciało. Lepiej zdecydować się na mniejszy ciężar, ale wydłużyć trening lub zwiększyć jego intensywność. Jeżeli jednak chcemy zwiększyć masę mięśniową i ilość podnoszonych kilogramów jest ważna, to należy wykonywać ćwiczenie powoli i z rozwagą. Technika również ma znaczenie, a dobrze wykonane ćwiczenie da pożądany efekt bez ryzyka kontuzji. O tym również należy pamiętać. Na efekty ćwiczeń zawsze trzeba poczekać i nie pojawią się one po tygodniu chodzenia na siłownie. Idąc na trening trzeba ustalić sobie plan działania i się go trzymać. Wytrwałość zostanie odpowiednio wynagrodzona i już po jakimś czasie samemu zacznie się zauważać wyczekiwane zmiany. Regularny i systematyczny trening to podstawa.Jak długo ćwiczyć?
Jak się odżywiać?
Jak ćwiczyć bezpiecznie?
Pamiętaj o cierpliwości i wytrwałości
Metoda ćwiczeń zależeć będzie od tego, co chcemy wyćwiczyć, wybór jest tutaj jednak dosyć szeroki pod tym względem. A cierpliwość rzeczywiście może się przydać.