Wysiłek fizyczny i ćwiczenia mają na celu poprawienie naszej kondycji, odpowiednie wyprofilowanie naszego ciała, jak również mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Co jednak zrobić, gdy po odbyciu ćwiczeń następnego dnia dopadają nas zakwasy, przez które ledwo jesteśmy w stanie się ruszać?
• Czym są zakwasy?
• Czego unikać przy zakwasach?
• Jak złagodzić ból?
• Jakie są domowe sposoby na zakwasy?
Czym są zakwasy?
Zakwasy są produktem ubocznym wysiłku fizycznego, objawiającym się silnym bólem mięśni, który pojawia się od 24 do 72 h po odbyciu intensywnych ćwiczeń. Najczęściej błędnie jest kojarzony w występowaniem kwasu mlekowego, który jednak szybko się wypłukuje i nie zalega w mięśniach. Najczęściej uważa się, że zakwasy to nic innego, jak mikrourazy włókien mięśniowych, które często są uzależnione od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Niejednokrotnie pojawiają się one również po dłuższych przerwach od treningu, gdy mięśnie nie są odpowiednio przygotowane na wysiłek. Sposobów na uniknięcie zakwasów, jak i ich wyleczenie, jest kilka.
Czego unikać przy zakwasach?
Najrozsądniejszym sposobem na uniknięcie zakwasów jest odpowiednie dostosowanie intensywności ćwiczeń oraz siły ich obciążenia na mięśnie. Im ciężej ćwiczymy, tym bardziej narażamy się na uszkodzenia mięśni i ścięgien. Prawidłowe dopasowanie ćwiczeń do warunków fizycznych, jak również ich regularne stosowanie, powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia zakwasów. Należy również pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu, ponieważ do uszkodzeń najczęściej dochodzi w momencie, gdy zbytnio przeciążymy nierozgrzane i nieprzygotowane do wysiłku mięśnie. Wystarczy zrobić krótką rozgrzewkę polegającą na rozciąganiu i napinaniu mięśni, albo krótkie ćwiczenie na sprzęcie, jak chociażby rowerek. Czasem lepiej zapobiegać niż potem leczyć.
Jak złagodzić ból?
Sposobów na złagodzenie bólu spowodowanego zakwasami jest kilka. Można wziąć prysznic, na przemian gorący i zimny, by w ten sposób zwiększyć krążenie krwi, warto również zrobić sobie masaż, który ma na celu rozluźnienie napiętych mięśni i w ten sposób przyspieszy ich regenerację. Warto też skorzystać z maści rozgrzewających, które powinny pomóc w poprawie krążenia krwi i dodatkowo mają działanie przeciwzapalne. Te czynności można wykonywać zaraz po treningu, by uniknąć bądź zmniejszyć późniejsze stany napięcia. Dobrym pomysłem jet również skorzystanie z sauny albo pływanie z basenie, takie działanie ma na celu zrelaksowanie się oraz wspomaganie w rozluźnieniu mięśni. Udowodnione jest również, że po wzmożonym wysiłku dobrze jest wykonywać również inne, mniej obciążające, lekkie ćwiczenia.
Jakie są domowe sposoby na zakwasy?
Z domowych sposobów można skorzystać chociażby pijąc herbatę z odrobiną sody oczyszczonej, która jak się uważa ma właściwości odkwaszające. Warto również pomyśleć o uzupełnieniu witamin i elektrolitów, by doprowadzić organizm do stanu równowagi, można więc na przykład pić sok pomidorowy, jak również zjeść więcej warzyw, w których zawarte są witaminy i minerały. Dla budowy mięśni bardzo ważne jest również białko, jako ich główny budulec, jego uzupełnianie przyspieszy regenerację uszkodzonych włókien. Nie można również zapomnieć o piciu wody, która służy oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Więcej ruchu się tutaj przyda, poza tym, jak są zakwasy do dobrze, znak, że mięśnie pracują