Dom i Ogród

Drzwi wewnętrzne, jak wybierać? Jakie rodzaje dostępne w sklepach?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych tylko pozornie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy kierować się jedynie wyglądem czy rozmiarem, by wybrać dobre drzwi do mieszkania. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów drzwi, które można zamontować w swoim domu. Jakie są typy drzwi wewnętrznych i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi stanowią zwieńczenie całej aranżacji, dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie ich do mieszkania czy domu. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy będą one dobrze wygłuszały i izolowały pomieszczenia, ale też komponowały się z nimi wizualnie. Jak widać na https://www.homebook.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne, dostępnych jest wiele rodzajów drzwi wewnętrznych, które z łatwością można dopasować do każdego pokoju i aranżacji. Które z nich wybrać?

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne można podzielić ze względu na sposób ich otwierania. Wyróżnia się:

  • Drzwi rozwieralne – czyli standardowe. Chociaż zajmują sporo miejsca, są one najczęściej wybierane. Drzwi te można kupić lewe (kiedy chcemy otwierać je lewą ręką) i prawe (gdy chcemy otwierać prawą ręką). Decyzja o wyborze nie może być podjęta spontanicznie. Należy dobrze pomyśleć, które drzwi będą odpowiednie do danego układu pomieszczeń.
  • Drzwi łamane – są podobne do drzwi rozwieralnych, tyle że skrzydło składa się z dwóch elementów. Zajmują one jednak mniej miejsca niż modele tradycyjne.
  • Drzwi harmonijkowe – podobne do łamanych są drzwi harmonijkowe. Skrzydła takich drzwi składają się z wąskich elementów, które są ze sobą połączone. Model ten również zajmuje mniej miejsca podczas otwierania niż drzwi rozwieralne.
  • Drzwi przesuwne – to bardzo popularne drzwi w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Skrzydło takiego modelu może być montowane na ścianie lub wewnątrz ściany, przez co dodatkowo można zaoszczędzić miejsce.
  • Drzwi wahadłowe – to model spotykany w domach, w których jest duża przestrzeń. Drzwi otwierają się wahadłowo, a dzieje się to za sprawą skrzydła obracającego się wokół własnej osi.

Drzwi można też podzielić według innego systemu. Wymienia się drzwi pełne i przeszklone. Pierwsze są przeznaczone do pomieszczeń, które mają chronić prywatność, jak na przykład sypialnie czy pokoje gościnne. Drugie, ze szklanymi elementami, mogą być montowane w miejscach, gdzie jest ciemno i nie ma naturalnego źródła światła. Przeszklenia dodatkowo mogą rozjaśnić nieco pokoje.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania drzwi wewnętrznych?

Wybierając drzwi wewnętrzne warto zwrócić szczególną uwagę na materiał i jakość wykończenia. Drzwi produkowane mogą być z drewna, najczęściej z mahoniu, sosny, dębu czy buku. Dostępne są także modele z płyt drewnopochodnych jak MDF i HDF, które są wykończone laminatem, fornirem, okleiną lub farbą. Drzwi wewnętrzne mogą być także wykonane ze szkła hartowanego, które może doświetlić zaciemnione pomieszczenia.

Oprócz tego, trzeba jeszcze pamiętać o wymiarach drzwi wewnętrznych. Standardowe modele mają szerokości 60, 70 i 90 cm. Istotne jest również przeznaczenie. Drzwi do łazienek powinny mieć zapewnioną wentylację, która umożliwi przepływ powietrza, o czym nie można zapominać podczas wybierania drzwi do mieszkań.

28 stycznia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.