Dom i Ogród

Jak odnowić meble kuchenne?

Mamy stare meble kuchenne, ale jeszcze nie planujemy kupować nowych? Myślimy sobie, że nasze stare szafki są jeszcze wystarczająco dobre i mogą nam posłużyć kilka lat, ale nie wyglądają już tak dobrze i nie wiemy co z tym zrobić? Jak nadać nowego życia starym meblom kuchennym i co można z nimi zrobić, by mogły nam jeszcze posłużyć przez dłuższy czas?

Czy warto odnawiać stare meble kuchenne?

W pierwszej kolejności powinno się najpierw przyjrzeć naszym meblom i zadać sobie podstawowe pytanie – lepiej kupić nowe czy jednak warto je w jakiś sposób odnowić i odświeżyć? Może to być pytanie zarówno o kwestie finansowe (co wyjdzie taniej), albo sentymentalne (lubię swoje stare meble i nie chce się ich jeszcze pozbywać). Jeżeli więc decydujemy się na odnowienie, to pojawia się kolejna kwestia do omówienia – w jaki sposób zabrać się za odnowienie i co warto zrobić?

Najpierw przegląd i czyszczenie mebli

W pierwszej kolejności należałoby przejrzeć wszystkie meble kuchenne, dokładnie je wyczyścić oraz zająć się ewentualnymi drobnymi usterkami, takimi jak zerwane czy poluzowane zawiasy. Ważne jest dokładne wyczyszczenie szafek, bo wtedy będzie nam o wiele łatwiej dokonywać wszelkich zmian typu malowanie czy nakładanie lakierów. Warto się więc do tego przyłożyć i jednocześnie włożyć nieco więcej wysiłku w pracę, żeby efekt był naprawdę zadowalający.

Kuchnia w starym stylu

Jak naprawiać meble kuchenne?

Wszelkie naprawy można dokonać samemu razem z wymianą konkretnych elementów i nawet w przypadku zniszczonych drzwiczek czy szuflad można załatwić je w sklepie budowlanym z płyt, które zostaną odpowiednio przycięte. Można także wymienić na nowe nóżki od szafek, dzięki czemu meble będą wyglądały na lżejsze i łatwiej będzie nam czyścić podłogę pod nimi. Dobrym pomysłem jest także wymiana starych uchwytów, jeżeli stały się one już mocno nieestetyczne. Wszelkie ubytki w drewnie i płytach można uzupełnić łatwo szpachlą do drewna. Dobrze jest też wyszlifować dokładnie powierzchnię mebli.

Jak pomalować szafki kuchenne?

Jedną z najczęściej wykonywanych prac przy odnowie mebli jest ich pomalowanie emalią akrylową albo alkidową, z czego ta druga jest bardziej odporna. Farbę należy umieścić na dokładnie oczyszczonych szafkach, a jeżeli jest na nich jeszcze stara farba to najpierw ją wcześniej dokładnie zedrzeć papierem ściernym lub rozpuszczalnikiem. Malowanie daje nam sporo możliwości, bo dzięki temu co jakiś czas można zmieniać kolor naszych mebli według własnych upodobań i nadając im tym samym nowego charakteru. Można także użyć farby kredowej, dzięki czemu powierzchnia mebli będzie matowa oraz uzyskamy efekt postarzenia. Oprócz farby można także użyć lakieru albo pokryć drewno woskiem.

A może okleić meble kuchenne?

Rzecz jasna oprócz nałożenia farby, można także zająć się oklejaniem drzwiczek i frontów szafek. Ważna informacja: należy pamiętać, że w przypadku oklejania, fronty powinny być w pełni gładkie bez zagięć, ramek czy frezów. Nowe fronty szafek z łatwością można zdobyć z sklepach budowlanych (nowe fronty stare korpusy). Jeżeli nasze meble są oklejane fornirem, czyli cienkimi płatami drewna można postarać się o wymianę na nowe. Wówczas fronty da się odświeżyć dzięki pokryciu ich całkiem nową okleiną, gdzie mamy do wyboru bardzo wiele ciekawych wzorów.

Tak naprawdę odnowienie mebli kuchennych wcale nie jest takie trudne, wystarczy tylko chcieć, a wówczas nasze stare meble zyskają nowy blask.

24 lutego 2017

1 komentarz do “Jak odnowić meble kuchenne?”

  1. Dobrze wiedzieć, całkiem przydatne rady, choć teraz raczej jest tendencja do kupowanie wszystkiego nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.