Dom i Ogród

Solary, czyli co nam dają instalacje solarne?

Polacy coraz częściej przywiązują wagę do ekologiczności, ale i oszczędności. Chętniej wybierają rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska, a tym samym pozwalają w znaczny sposób obniżyć rachunki. Wśród nich są instalacje solarne, które już od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Co nam dają solary i co warto o nich wiedzieć?

Instalacje solarne – co to jest?

Instalacje solarne składają się z kilku składowych, wśród nich najważniejsze są kolektory słoneczne. To urządzenia, które przetwarzają pozyskaną energię słoneczną i zamieniają ją w energię cieplną. Ta może być w postaci cieczy lub gazu. W skład instalacji solarnych wchodzą jeszcze panele sterujące, zasobniki wody użytkowej lub zasobniki buforowe z wymiennikami ciepła. W jakim celu montuje się popularne solary? By pozyskać ciepłą wodę lub wspomóc centralne ogrzewanie domu. Trzeba jednak pamiętać, że montażem takich paneli lepiej nie zajmować się samodzielnie. Wymaga to wiedzy, ale i doświadczenia, by zamontowane udogodnienie było jak najbardziej efektywne dla użytkowników. Instalacje solarne, czyli solary, najlepiej instalować z fachowcami w tej dziedzinie, aby wszystko zostało poprawnie podłączone i służyło przez długie lata.

Instalacje solarne na dachu

Dlaczego warto zainwestować w solary?

Montaż instalacji solarnych ma wiele korzyści. Wśród nich najczęściej wymienia się oszczędność energii. Szacuje się, że takie panele mogą pokryć nawet 60-70% rocznego zapotrzebowania na energię, która niezbędna jest do uzyskania ciepłej wody. W dodatku za pomocą takiego udogodnienia możliwe jest też wspomaganie centralnego ogrzewania w domu.

Zaletą instalacji solarnych jest także ich ekologiczność. Montaż nie ingeruje w środowisko, solary nie powodują znacznych zanieczyszczeń, energia pozyskiwana jest w sposób ekologiczny. Wybierając takie instalacje, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ w mniejszym stopniu konieczne będzie korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii, np. z węgla czy gazu ziemnego.

W instalacje solarne warto zainwestować z powodu własnego komfortu. Użytkowanie takich solarów jest właściwie bezobsługowe. Nie trzeba martwić się o awarie czy ewentualne problemy związane z ustawieniami. Jeśli wszystko zostało prawidłowo zamontowane, użytkownik nie musi zajmować się obsługą urządzeń.

Zaletą instalacji solarnych jest także to, że są one uniwersalne. Mogą być montowane zarówno na domach jednorodzinnych, jak i na osiedlach, budynkach przemysłowych itp. Z tym wiąże się też kolejna korzyść. Obecność solarów może podnosić wartość mieszkań i domów, co z punktu widzenia osób w nich mieszkających, jest istotne.

Na plus jest również szybki montaż. Zazwyczaj instalowanie solarów trwa od 1 do 7 dni. Szybko można więc zacząć korzystać ze skutków tego udogodnienia. W dodatku są one odporne na uszkodzenia, także te wywołane przez różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, np. grad, a ponadto nie emitują hałasu, co jest istotne podczas użytkowania takich paneli.

19 marca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.