Biznes, Dom i Ogród, Społeczeństwo

Nawozy dolistne – jak działają, co zawierają?

Podstawą dla prawidłowego i zdrowego wzrostu roślin jest zastosowanie odpowiednich nawozów, które wzbogacą je o potrzebne składniki odżywcze i mineralne. Jednym z popularnie stosowanych sposobów odżywiania roślin jest nawożenie dolistne. Jak to działa? Co trzeba wiedzieć o nawozach dolistnych?

Czym jest nawożenie dolistne?

Poszczególnie warunki atmosferyczne, jak temperatura powietrza i wilgotność, wpływają na rozwój rośliny i ilość dostarczanych składników odżywczych. Gdy ich brakuje, stosuje się nawozy, których zadaniem jest odżywienie rośliny. Do wyboru mamy nawozy doglebowe, gdzie składniki mineralne przedostają się przez glebę do systemu korzeniowego i stamtąd są transportowane wyżej oraz nawozy dolistne, które wchłaniane są bezpośrednio przez roślinę i jej liście. Można wyróżnić kilka ich typów, przy czym nawozy dolistne wymienia i opisuje ich działanie EKOPLON. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór nawozów dolistnych warto wiedzieć, jakie jest ich działanie, kiedy warto je stosować i co w sobie zawierają.

Kiedy stosować nawozy dolistne?

Nawozy dolistne najczęściej stosuje się w momencie, gdy chce się szybko usunąć niedobory składników mineralnych, które występują nagle. Zazwyczaj mamy z tym do czynienia przy takich sytuacjach ja chociażby susza, kiedy składniki odżywcze zostają zatrzymane w glebie i roślina ich nie pobiera. Inna kwestia to problem z niektórymi pierwiastkami śladowymi, które ciężko jest czerpać z gleby. Należą do nich najczęściej bor, mangan, żelazo, miedź, cynk oraz molibden. Dodatkowo nawozy dolistne często są wieloskładnikowe, dlatego też, gdy nie wiemy jakich elementów odżywczych brakuje roślinie, są one uniwersalną odpowiedzią na aktualne zapotrzebowania.

Pole rzepaku

Jak działają nawozy dolistne?

Nawożenie dolistne opiera się na oprysku roślin specjalnymi preparatami. Nawozy podaje się w formie rozpuszczonej w wodzie, co wiąże się nierozerwalnie ze sposobem, w jaki rośliny pochłaniają substancje odżywcze, czyli przez dyfuzję. Dyfuzja to inaczej samorzutne i swobodne rozprzestrzenianie się cząstek (chemicznych), co za tym idzie, jeżeli nawóz nie zostanie dokładnie rozpuszczony, traktowany jest jako odrębne ciało, a to sprawi, że nie zostanie wchłonięty, a jedynie pozostanie jako osad widoczny na roślinie. Tylko dobrze dobrane i odpowiednio przygotowane nawozy będą gwarancją właściwej przyswajalności składników odżywczych.

Co zawierają nawozy dolistne?

Wybór nawozów dolistnych jest bardzo szeroki. Na rynku można znaleźć wiele marek oferujących takie produkty, które będą się różnić między sobą składem. Najczęściej są to nawozy wieloskładnikowe, co za tym idzie, wybierając nawóz dla swoich roślin należy kierować się przede wszystkim składem. Bardzo ważny jest także gatunek rośliny, jej odmiana, a także faza rozwojowa, w której się znajduje i która będzie determinować potrzebne do dalszego wzrostu składniki odżywcze. Warto przy tym pamiętać pewnych ograniczeniach – nawozy dolistne nie są trwałe i spłukuje je deszcz, jak również konieczna jest odpowiednia wilgotność liści, aby składniki mineralne mogły przeniknąć. Z tego też powodu najlepszą porą na opryski są pory wieczorne, sprzyjające nocnej rosie.

Nawożenie dolistne czy doglebowe?

Nie ma możliwości powiedzenia, która metoda jet lepsza, ponieważ obie są bardzo ważne. Podstawą jest nawożenie systemowe (doglebowe), które jednak ma pewne ograniczenia przyswajalności niektórych składników odżywczych. W momencie braków mikro- i makroelementów dostarczanych z gleby, włączane jest nawożenie dolistne, które jest uzupełnieniem dla nawożenia doglebowego. Obie metody mają swoje wady i zalety, obie jednak są równie kluczowe, by roślina mogła prawidłowo wzrastać i się rozwijać. Najistotniejsze jest jednak to, by odpowiednio dobrać nawóz, niezależnie od metody, jak również dostosować okres nawożenia do poszczególnych faz wzrostu roślin i ich zapotrzebowań na składniki odżywcze.

21 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.