Kwarc to nie tylko piasek, jak ważny jest kwarc w przemyśle?
Biznes, Ciekawostki

Kwarc to nie tylko piasek, jak ważny jest kwarc w przemyśle?

Kwarc to minerał, z którym nie rozstajemy się na krok. Płytki chodnikowe czy piasek na plaży – wszędzie można dostrzec małe kryształki, których potrzebuje przemysł na całym globie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jaki byłby świat bez tego praktycznego i pospolitego związku krzemu. Warto więc dzisiaj rozwinąć ten temat i sprawdzić, gdzie jeszcze wykorzystywany jest kwarc. Zapraszamy do lektury.

1. Kwarc – co to jest?

Być może słyszeliście o kwarcowych zegarkach lub kwarcowym piasku, jednak nie do końca byliście pewni, czym właściwie jest ten słynny związek. To jeden z najbardziej popularnych minerałów, który zbudowany jest przede wszystkim z dwutlenku krzemu. Jest nam znany od wieków. Niemieccy górnicy nazywali go kwarr, co znaczy zgrzyt. Był to dźwięk, który słyszeli, gdy w trakcie kopania ich kilofy natrafiły na ten minerał. Słowianie zwali go kwardy, czy twardy – to też typowa właściwość kwarcu. Grecy zwracali natomiast uwagę przede wszystkim na kolor, a właściwie jego brak, nazywając go krystallos, czyli lód. Jakie są właściwości kwarcu?

Istnieje wiele odmian. Najczęściej spotykany jest oczywiście bezbarwny, jednak w naturze występują również kolorowe kryształy. Szczególnie ceniona jest jego odporność na ścieranie i przewodnictwo cieplne. Nie wchodzi ponadto łatwo w reakcje chemiczne.

kryształ kwarc

2. Kwarc w przemyśle budowlanym

Kwarc wykorzystywany jest w budownictwie od niepamiętnych czasów. Najczęściej korzysta się w tych przypadkach po prostu z piasku kwarcowego, który dodawany jest do betonu jako drobne kruszywo. To jednak nie wszystkie jego zastosowania. Spotkamy go również w cegłach i zaprawie murarskiej. Również kamienne płyty, po których zdarza nam się chodzić zawierają kwarc, ponieważ skały, z których zostały wyciosane w sporej części składają się właśnie z niego.

3. Kwarc w przemyśle szklarskim i ceramicznym

Jeśli spoglądasz przez okna lub szkła swoich okularów wykorzystujesz do tego szkło kwarcowe. Dokładnie to samo, które jest stosowane do wytworzenia szklanki, z której pijesz wodę. Również przemysł ceramiczny zawdzięcza wiele kwarcowi. Oczywiście, w obu tych przypadkach proces obróbki przebiega inaczej, jednak odpowiednia topliwość i elastyczność przy wyższych temperaturach sprawiają, że można ten materiał niemal dowolnie kształtować.

4. Kwarc w elektronice

Kwarc to dwutlenek krzemu i to właśnie w ten sposób najłatwiej uzyskać krzem, który jest niezbędne do produkcji komputerów i półprzewodników. Powszechnie wykorzystywane są również rezonatory kwarcowe, które zbudowane są na podstawie kryształów kwarcowych. Ich głównym zadaniem jest stabilizowanie częstotliwości. Jak łatwo więc zauważyć bez kwarcu nasz współczesny świat byłby zupełnie inny. Istnieją oczywiście inne minerały o lepszych właściwościach, jednak powszechny dostęp do tlenku krzemu sprawia, że sprzęty elektroniczne mogą być znacznie tańsze.

6 września 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.