Edukacja, Społeczeństwo

Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Nauka języków obcych może sprawiać wiele trudności i dla niektórych może być prawdziwą zmorą, co jednak nie oznacza, że jest to niemożliwe. Każdy ma szansę na naukę, trzeba tylko chcieć i wiedzieć, co powinno się zrobić. Jak więc efektywnie uczyć się języka obcego?

Ćwicz gramatykę i słówka

Oczywiście zarówno gramatyka, jak i znajomość słówek są bardzo ważne, ponieważ dają nam one niezbędne podstawy do zrozumienia, jak funkcjonuje dany język i bez tej wiedzy trudno byłoby nauczyć się czegokolwiek, w tym również naszego języka ojczystego. Może nie zawsze znamy dokładne zasady pisowni, ale używamy ich instynktownie, a jako dzieci nie zaczynamy nauki mówienia od zasad gramatycznych. Słuchamy, obserwujemy i reagujemy. Na czym więc powinniśmy się skupić?

Słuchaj jak najwięcej

Zamiast wkuwać suche regułki z podręcznika, warto zapoznać się z żywym językiem, bo to on daje nam najwięcej możliwości nauki. Można znać zasady budowy zdania, ale co z tego, skoro nie potrafi się tej wiedzy użyć w praktyce? Warto więc słuchać programów obcojęzycznych, audycji radiowych czy programów telewizyjnych, na przykład wiadomości. Słuchanie muzyki w danym języku również jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Takie proste czynności pozwolą nam w osłuchaniu się z językiem w jego codziennym użyciu, utrwalą w nas podstawowe schematy użycia w mowie.

Kobieta w słuchawkach na uszach

Czytaj po angielsku

Czytanie książek w danym języku może zdecydowanie pomóc w nauce. Oczywiście nie muszą to być od razu grube powieści, można zacząć od prostych artykułów, np. w prasie, albo zacząć czytać blogi. Nie są konieczne trudne specjalistyczne teksty o wysokim stopniu skomplikowania. Czytanie, podobnie jak słuchanie, pozwala na oswojenie się z językiem, a w razie problemów ze zrozumieniem zdań czy pojedynczych wyrażeń, można skorzystać ze słownika bądź translatora.

Stos książek spięty paskiem

Rozmawiaj po angielsku

To chyba najtrudniejsze, bo nawet znając zasady najczęściej mamy wiele oporów przed mówieniem, obawiając się błędów językowych. Na początku nie musi być idealnie, dobrze jest znaleźć sobie kogoś do prowadzenia nawet prostej wymiany zdań, przynajmniej aż do momentu, gdy nasze umiejętności językowe nie będą na tyle duże, by zacząć prowadzić bardziej rozbudowane i skomplikowane konwersacje. Można rozmawiać z innymi osobami uczącymi się języka, a takie rozmowy prowadzić na przykład przez skype, albo przez gg, jeżeli chce się szlifować język pisany.

Ucz się języka przez skojarzenia

Ta metoda jest dobra przede wszystkim przy nauce słówek, które często sprawiają nam najwięcej problemów. Warto więc uczyć się przez skojarzenia, na przykład wykorzystując do tego obrazki, które będą wizualizować wybrany zwrot w języku obcym i pomagać w ich zapamiętywaniu. Można również wyobrażać sobie konkretne sytuacje i emocje z nimi związane.

Nauka języka wcale nie musi być męcząca ani trudna. Najważniejsze jest systematyczność i wytrwałość, w celu utrwalenia nabytej wiedzy.

4 lutego 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.